TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Miłośnicy gór - czy to w odsłonie letniej, czy zimowej - muszą szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo. Jednak czasem nawet najbardziej doświadczonym turystom zdarzają się niefortunne upadki na szlaku, a jazda na zatłoczonym stoku może skończyć się bolesnym zdarzeniem z innym narciarzem.
reklama
Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie na wyjazd w góry wybrać, aby uniknąć finansowych konsekwencji takich wydarzeń i w jakich sytuacjach się przydaje ubezpieczenie na wyjazd w góry. Dane Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) nie pozostawiają złudzeń - tylko w sezonie zimowym 2021/2022 konieczne były 432 akcje ratownicze, a prawie połowa z nich wymagała użycia śmigłowca. Przed wyjazdem w góry nikt nie chce snuć czarnych scenariuszy, jednak wypadki mogą przytrafić się nawet najbardziej doświadczonym narciarzom i najlepiej wyposażonym turystom pieszym. Dlatego w Twoim plecaku obok niezbędnego sprzętu sportowego powinno znaleźć się również ubezpieczenie turystyczne. Dzięki polisie unikniesz finansowych konsekwencji ewentualnych przykrych incydentów.
Przyda się ona w następujących sytuacjach:
gdy zgubisz się na trudnym szlaku w Alpach i będziesz musiał wezwać pomoc;
gdy skręcisz nogę podczas jazdy na nartach we Włoszech;
gdy potrącisz innego narciarza na stoku, a on będzie domagał się od Ciebie odszkodowania;
gdy Ty lub ktoś z Twoich bliskich nagle zachorujecie i będziecie wymagali pilnej pomocy lekarza albo pobytu w szpitalu;
gdy zniszczeniu ulegnie Twój sprzęt sportowy.
Aby sprawdzić, jak działa ubezpieczenie turystyczne, odwiedź stronę: www.nn.pl/dla-ciebie/hobby-i-turystyka/ubezpieczenie-turystyczne.html. Podczas wyjazdów w polskie góry turyści korzystają z ubezpieczenia państwowego lub prywatnego, jeśli takowe posiadają. Ubezpieczenie turystyczne przyda się, gdy masz zamiar wybrać się na słowacką część Tatr.
Ubezpieczenie na wyjazd w góry - jakie powinno być?
Jeśli planujesz wyjazd w zagraniczne góry (np. w Alpy), sięgnij po ubezpieczenie turystyczne. Przed zakupem polisy zastanów się, jakie aktywności planujesz - to kluczowa kwestia, która pozwoli ustalić zakres Twojego ubezpieczenia. Zarówno jazda na nartach czy na snowboardzie, jak i trekking wysokogórski uznawane są za sporty wysokiego ryzyka i jako takie muszą zostać ujęte w umowie z towarzystwem ubezpieczeniowym. Tylko wtedy będziesz mógł otrzymać stosowne wsparcie finansowe w razie wypadku.
Wybierając ofertę, zwróć uwagę na to, aby polisa miała jak najszerszy zakres. W jej skład powinny wchodzić: ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej OC, które w razie potrzeby pokryje nieumyślnie spowodowane przez Ciebie szkody (np. wspomniane już potrącenie narciarza na stoku); NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków; ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. Możesz wybrać też opcje dodatkowe, takie jak Assistance, dzięki którym możesz liczyć np. na transport medyczny do kraju.
Pamiętaj, aby nie oszczędzać. Polisa turystyczna to jednorazowy wydatek na każdą kieszeń, a im wyższa suma ubezpieczenia, tym większa i lepiej zorganizowana będzie pomoc.
Komunikat firmy. Serwis nie odpowiada za treœci nieredakcyjne.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami