TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Po spotkaniu 2 lipca 2020 r. w Orlu postanowiliśmy w najbliższym możliwym terminie zlikwidować istniejący most graniczny na rzece Izerze - poinformowali we wspólnym oświadczeniu, burmistrz Szklarskiej Poręby, Mirosław Graf i starosta gminy Korenov, Lubos Marek.
reklama
Obydwaj informują, że most jest w absolutnie awaryjnym stanie i grozi zawaleniem do rzeki. Gmina Korenov zaplanowała w tym roku rozebranie starego i budowę nowego mostu, który jest już zaprojektowany. Jest też wyłoniony wykonawca, z którym jest zawarta już umowa na budowę.
Pierwotnie rozpocząć się miała zaraz po zejściu śniegu, lecz stan epidemii uniemożliwił przekraczanie granicy (most będzie stawiany od polskiej strony), co pokrzyżowało plany.
Myśleliśmy, że stary most jeszcze przetrwa letni sezon, ale wezwany specjalista dał jednoznaczną rekomendację: most jest niebezpieczny i musi zostać zamknięty. Na moście zostały umieszczone zakazy wstępu. Niestety turyści nie respektują tych oznaczeń, więc teraz musimy przystąpić do radykalnego rozwiązania - zburzenia mostu. - można przeczytać w treści oświadczenia. Budowa nowego mostu rozpocznie się wiosną 2021 r., tuż po odtajaniu śniegu. Jest szansa, że na przyszły sezon letni zostanie on uruchomiony.
Jedyne, co się w aktualnej sytuacji zmieniło wobec pierwotnego planu, to brak mostu w przyszłym sezonie zimowym. Gdyby budowa dokonywała się w tym roku już od wiosny, przeprawa byłaby zamknięta tylko do końca października.
Władze Szklarskiej Poręby apelują, aby pod żadnym pozorem nie próbować przekraczać rzeki w bród. Izera w tym miejscu swego biegu jest rzeką wartką, o bardzo nierównym i zdradliwym dnie, usłanym kamieniami, często o ostrych krawędziach, z licznymi wirami. Skakanie po kamieniach, bądź też przechodzenie przez wodę, może skończyć się tragicznie. Większość z nas nie potrafi ocenić ani głębokości, ani siły nurtu. Nawet przy niższym stanie wody łatwo się wywrócić przechodząc, a upadając rozbić głowę, złamać kończyny, bądź jeszcze inaczej uszkodzić ciało. Ponadto woda w rzece jest na ogół, nawet latem, lodowata! Może powodować skurcze mięśni.
Aby dotrzeć do przepiÄ™knej Jizerki rezerwatu architektury ludowej, należy skorzystać z przejÅ›cia granicznego w Harrachovie, lub przejść z Rozdroża pod DziaÅ‚em Izerskim (miÄ™dzy Orlem a Jakuszycami) zielonym szlakiem do Mýtin i nastÄ™pnie w Martinskim Udoli (Údolí nadìje) mostkiem na drugÄ… stronÄ™ rzeki,a potem wzdÅ‚uż Izery do Jizerki. Do Mýtin można także dojechać pociÄ…giem ze Szklarskiej PorÄ™by Górnej.To duże nadÅ‚ożenie drogi (z Orla do Jizerki jest tÄ… trasÄ… 14,4 km), lecz nie ma innego przejÅ›cia.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami