TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2020-09-24 - Europarlament: unijna pomoc dla turystyki jest zbyt mała

Członkowie grupy zadaniowej ds. turystyki w Parlamencie Europejskim powtarzają, że sektor turystyczny potrzebuje koordynacji na szczeblu UE i znacznego wsparcia, aby dać szansę na przetrwanie małym i średnim przedsiębiorstwom.

reklama


Komisja Transportu i Turystyki spotkała się z przedstawicielami sektora turystycznego, aby podsumować tragiczną sytuację, w jakiej znalazła się branża i omówić sposoby przezwyciężenia tego bezprecedensowego kryzysu.

Posłowie do PE z grupy zadaniowej ds. turystyki wydali po posiedzeniu wspólne oświadczenie, w którym uznali rozczarowanie sektora turystycznego podkreślając, że UE niewiele zrobiła, by pomóc:

Minęło ponad sześć miesięcy w tej nadzwyczajnej sytuacji, a mimo to w UE nadal nie ma wspólnych kryteriów postępowania i życia z pandemią: brakuje uniwersalnych protokołów dotyczących higieny i zdrowia, brakuje wspólnych zasad testowania i oceny ryzyka, brakuje przestrzegania zasady swobodnego przepływu. Nawet jeśli podróżowanie jest częściowo możliwe, szeroki wachlarz ograniczeń sprawia, że jest ono niezwykle trudne. Ludzie są zdezorientowani i nie mają gwarancji, że ich planowane podróże będą mogły się odbyć. Sektor turystyczny, który zatrudnia 22 miliony osób w Europie, jest na skraju upadku. Nie jest to małe zagrożenie: w zależności od kraju, turystyka stanowi od 4,3% do 25% PKB. W obecnym stanie rzeczy setki tysięcy MŚP może nie przetrwać do końca tego roku - wskazują posłowie z Komisji Turystyki i Transportu.

Europosłowie podkreślają, że nie jest jasno określone, które z narzędzi zarządzania kryzysowego może być wykorzystane przez sektor turystyczny, oprócz "europejskiego instrumentu tymczasowego wsparcia w celu zmniejszenia ryzyka bezrobocia w sytuacji nadzwyczajnej (SURE)". Nalegamy na pilne podjęcie konkretnych działań przez Komisję Europejską i państwa członkowskie. Potrzebny jest dobrze zdefiniowany mechanizm zarządzania kryzysowego. Turystyka walczy o przetrwanie. - alarmuje Komisja Transportu i Turystyki

Europosłowie podkreślają, że sektor turystyczny wymaga pilnych działań:


Najwyższy czas, aby UE przedstawiła strategię na rzecz zrównoważonej turystyki oraz specjalną linię budżetową w następnym długoterminowym budżecie UE. Linia budżetowa w wysokości 300 mln EUR na wdrożenie wspólnej wizji zrównoważonej turystyki w ciągu najbliższych siedmiu lat to za mało. Konieczne jest zapewnienie, że ten sektor gospodarki będzie miał szansę stanąć na nogi po miesiącach stagnacji i że będziemy mogli nadać mu kształt bardziej zrównoważony - konkludują europosłowie.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com