TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
2024-02-08 - Jakie nastroje ma pomorska branża turystyczna?
Departament Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przygotował nowy raport "Nastroje pomorskiej branży turystycznej", tym razem obejmujący sezon letni 2023 r. Jak zmieniła się sytuacja pomorskich przedsiębiorców działających w turystyce w porównaniu do poprzedniego badania?
reklama
Raport opisuje sytuację bieżącą pomorskich przedsiębiorców branży turystycznej, nastroje na przyszłość oraz oczekiwania wobec samorządy regionalnego. Swoim zakresem badanie objęło przyjęty umownie sezon letni trwający od kwietnia 2023 r. do września 2023 r. W opracowaniu jest też kolejne badanie obejmujące sezon zimowy od października 2023 r. do marca 2024 r.
Wzrost pozytywnych ocen w porównaniu do sezonu zimowego
Ponad 60 proc. ankietowanych wskazało, że sytuacja ich przedsiębiorstw jest bardzo dobra lub dobra. To wyraźny wzrost pozytywnych ocen względem poprzedniego badania obejmującego okres od października 2022 r. do marca 2023 r., gdy taką opinię wyraziło niespełna połowa ankietowanych.
Optymistyczny jest fakt, że zdecydowana większość przedsiębiorców pozytywnie ocenia swoją sytuację w sezonie letnim, który jest najbardziej aktywnym turystycznie okresem roku w województwie. Jednocześnie wysoki, bo ponad 20 proc. odsetek negatywnych ocen sugeruje, że niektórzy przedsiębiorcy mogą nadal mieć trudności, nawet w sezonie letnim - mówi Marta Chełkowska, dyrektorka Departamentu Turystyki UMPW.
Warto jednak zaznaczyć, że pozytywne oceny bieżącej sytuacji przeważają nad negatywnymi. Najlepszą ocenę wskazali organizatorzy turystyki oraz przedsiębiorcy z sektora turystyki konnej, przy czym w tym drugim przypadku próba była bardzo mała, co mogło wypaczyć ostateczny wynik. Natomiast najmniej pozytywnie bieżącą sytuację oceniają przedstawiciele gastronomii, u których oceny negatywne i neutralne przewyższają nieznacznie pozytywne.
Sytuacja ekonomiczna w kraju niepokoi najbardziej
Największe obawy wśród przedsiębiorców budzi sytuacja ekonomiczna w kraju, następnie zmiany prawne i sytuacja bezpieczeństwa poza krajem. Wszystkie te czynniki wpływają na poczucie stabilności branży oraz zachowania turystów.
Sytuacja ekonomiczna może mieć przełożenie na decyzje dotyczące podróży czy korzystania z usług gastronomicznych. Zmiany prawne, nierzadko kojarzone z niejasnymi, trudnymi do zinterpretowania i wdrożenia, obciążającymi przedsiębiorców przepisami, budzą obawy o stabilność prowadzenia działalności czy konieczność ponoszenia nakładów na dostosowanie się do nich. Z kolei sytuacja bezpieczeństwa poza krajem, związana z wojną w Ukrainie, ma wpływ na turystów zagranicznych, dla których Polska może być postrzegana jako mniej bezpieczny cel podróży - wyjaśnia Marta Chełkowska.
W tej edycji badania, obejmującej sezon letni, zwrócono też uwagę na kwestie konkurencji, którą stanowią świadczący usługi w niezewidencjonowanych obiektach (np. noclegowych) oraz organizatorów turystyki działających bez wymaganych pozwoleń.
Lepsze perspektywy na przyszłość i oczekiwania wobec samorządu
Wyniki ankiety pokazują, że przedsiębiorcy lepiej postrzegają przyszłość swojej działalności po sezonie letnim, niż po sezonie zimowym. Pojawiające się obawy nie różnią się znacznie między badanym sezonem letnim, a opisywanym w poprzednim raporcie sezonem zimowym. Nadal dla przedsiębiorców najważniejsze i najbardziej niepokojące są kwestie kosztów prowadzonej działalności (w tym koszty zatrudnienie, ceny energii czy gazu) oraz zainteresowanie ofertą wśród klientów krajowych i zagranicznych.
Ankietowani wskazali również swoje oczekiwań wobec samorządu województwa pomorskiego, przede wszystkim na potrzebę większej, sprawniejszej i wspólnej promocji naszego regionu oraz otwarcia na nowe rynki zagraniczne. Wiele odpowiedzi dotyczyło transportu oraz przemieszczania się po województwie, zarówno w kontekście istniejących połączeń komunikacyjnych , jak i potrzeby tworzenia miejsc postojowych w obszarach atrakcyjnych turystycznie.
Raport można znaleźć na stronie dt.pomorskie.eu
Wróć do strony głównej
Pełna wersja
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami