TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
2017-12-04 - Spacer nad dachami Paryża - ponowne otwarcie atrakcji turystycznej
W tym sezonie w Paryżu przybyła nowa atrakcja turystyczna. Po trwającej dwa i pół roku renowacji, w osiem lat od zamknięcia, otwarto dla zwiedzających dach Wielkiego Łuku (Grand Arc de la Fraternite) w paryskiej dzielnicy La Dfense.
reklama
Przebudowę i modernizację zrealizowały firmy z Grupy Eiffage: Eiffage Construction i Eiffage nergie, wspierane przez pracownię architektoniczną Valode & Pistre.
Wielki Łuk Braterstwa, zwany też Grande Arche la Dfense, powstał na zlecenie prezydenta Francji Franois Mitterranda. Międzynarodowy konkurs na projekt Łuku wygrał w 1982 r. duński architekt, Johann Otto von Spreckelsen. Gmach uroczyście odsłonięto 14 lipca 1989 r., w 200. rocznicę Rewolucji Francuskiej, gdy w Paryżu odbywał się szczyt G7. Dla szerokiej publiczności otwarto go 26 sierpnia 1989 r., wdwustulecie ogłoszenia Deklaracji Praw Człowieka iObywatela.
Projekt przebudowy i modernizacji Wielkiego Łuku przeprowadzony został w formule PPP (Partnerstwa Publiczno-Prywatnego). We wrześniu 2014 r., przed rozpoczęciem prac renowacyjnych, Eiffage podpisał umowę, zgodnie z którą na 20 lat został zarządcą gmachu. Wramach umowy, Eiffage zobowiązał się m.in. do konserwacji budynku izapewnienia bieżącego utrzymania dostępności dachu aż do końca okresu najmu (do 2034 r.).
Zaplanowane prace, oprócz renowacji dachu Grande Arche, objęły również przebudowę i modernizację wnętrz, remont elewacji oraz montaż panoramicznych wind. Kompletnej wymiany wymagała elewacja: piękny marmur z Carrary okazał się mało odporny na kwaśne deszcze - został wymieniony na okładzinę ze znacznie trwalszego granitu. Po remoncie, w marcu br., biura położone w południowym skrzydle Wielkiego Łuku zostały udostępnione Ministerstwu Środowiska, Energii i Morza (obecnie: Ekologicznej i Inkluzywnej Transformacji).
Obecnie na dach Wielkiego Łuku dostać się można korzystając zpanoramicznych wind. Na szczycie czeka promenadowy most o długości 110 metrów i szerokości 10metrów, z którego rozciąga się niezwykły widok na Paryż i jego okolicę. Na tarasie znajduje się również restauracja, która może gościć do 50 osób.
Starsze informacje 2017-07-31
Dawna kwatera główna Adolfa Hitlera w Wilczym Szańcu przyciąga turystów. Jej zarządca chce tam stworzyć nowe atrakcje turystyczne.
Od kilku miesięcy, zarządcą ruin Wilczego Szańca w Gierłoży, niedaleko Kętrzyna jest Nadleśnictwo Srokowo. Nowy zarządca wprowadza zmiany i odświeża ofertę turystyczną. I bardzo dobrze bo miejsce ma potencjał. W latach 1941-44 stacjonował się tam sam Adolf Hitler. Przybył do Wilczego Szańca wraz ze swoją świtą 24 czerwca 1941 roku. Tu spędził ponad 800 dni. W skład miasteczka wchodziły schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie, dwie centrale dalekopisowe.
Nowy zarząd chce by obiekt zachował swój historyczny charakter. W planach, zarząd zakłada powstanie nowych oświetlonych alejek co pozwoli na zwiedzanie obiektu nawet wieczorem. Wedle zapowiedzi zarządcy obiektu, zostanie stworzona nowa ścieżka historyczno-edukacyjna, inaczej zwaną przez nas wystawą plenerową, która będzie przedstawiać kilka aspektów związanych z Wilczym Szańcem. Administratorzy atrakcji chcą przeznaczyć jeden z bunkrów zaaranżować na salę audiowizualną, w której puszczane byłyby kilkuminutowe filmy dotyczące historii tego miejsca. Warto przypomnieć, że właśnie w Wilczym Szańcu miał miejsce nieudany zamach na Hitlera dokonany przez pułkownika Clausa von Staufenberga.
Co ciekawe, Wilczy Szaniec odwiedzają nie tylko Polacy, którzy mimo tego nadal stanowią większość ok 60%, ale również grupy niemieckie 30% i turyści z innych krajów.
Miejmy nadzieję, że inicjatywa się uda ponieważ jest to dość intrygujące i ciekawe miejsce. Dla żeglarzy i turystów na Mazurach Wilczy Szaniec może okazać się interesująca odskocznią od plażowania i sportów wodnych.
Starsze informacje 2017-04-11
Nowe ceny biletów wstępu na sopockie molo
Od 29 kwietnia zaczną obowiązywać nowe ceny biletów wstępu na molo w Sopocie. Bilety wstępu na molo obowiązują od 29 kwietnia do 24 września. Można je kupić w kasach Molo, a od 29 kwietnia na stronie www.smart-tour.pl i w aplikacji SmartTour na Androida.
Ceny biletów nieco wzrosły w porównaniu do zeszłego roku:
- normalny: 8.00 PLN
- ulgowy: 4.00 PLN
- nocny: 8.00 PLN
- rodzinny 2 dorosłych + 1 dziecko: 18.00 PLN
- rodzinny 2 dorosłych + 2 dzieci: 19.00 PLN
- rodzinny 2 dorosłych + 3 dzieci: 20.00 PLN
- karnet normalny x15: 85.00 PLN
- karnet ulgowy x15: 40.00 PLN
Bilety nocne obowiązują w okresie od 29 kwietnia do 19 czerwca - noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę 23:00 - 08:00 oraz w długie weekendy: majowy - 4 noce od soboty 29 kwietnia do 3 maja i czerwcowy (Boże Ciało) - 4 noce od 14 do 18 czerwca. W okresie od 23 czerwca do 3 września - bilety nocne obowiązują codziennie od 23:00 do 08:00.
Wróć do strony głównej
Pełna wersja
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami