TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2005-04-19 - Pieniądze dla polskich uzdrowisk

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że życie we współczesnym świecie jest… niezdrowe. Szczególnie dotyczy to mieszkańców dużych miast. Pogoń za pieniądzem, ambicje zawodowe, brak czasu, brak wypoczynku, złe odżywianie - oto dlaczego źle się czujemy, często chorujemy, popadamy w depresje, nie jesteśmy zadowoleni ze swojego wyglądu i kondycji fizycznej. Lekarze na całym świecie wciąż biją na alarm.

reklama


Jest jednak szansa na znaczną poprawę tego stanu rzeczy. Od kilku lat w szybkim tempie rośnie popularność tzw. zdrowego stylu życia. Coraz więcej osób uprawia sport i gimnastykę, korzysta z bogatej oferty wellness i SPA, zmienia sposób odżywiania. Miało to niewątpliwy wpływ na dynamikę rozwoju turystyki zdrowotnej, także w Polsce. Z roku na rok powstają nowe ośrodki specjalizujące się w poprawie kondycji psychofizycznej, wiele obiektów wprowadziło nowe usługi do pakietów wypoczynkowych. Niestety na dzień dzisiejszy turystyka zdrowotna w Polsce opiera się na prywatnym biznesie. Czy nie należy zatem wykorzystać ogromnego potencjału polskich uzdrowisk, których walory są znane i cenione nie tylko w Europie? Czy nie należy zmodernizować i unowocześnić bazy sanatoryjno-leczniczej? Czy nie przekwalifikować i skomercjalizować części usług?
Wszystko fajnie, tylko do tego potrzebne są pieniądze…

A temat jest na tyle istotny, że w lipcu 2003 roku został powołany Międzyresortowy Zespół do Spraw Aktywizacji Społeczno-Gospodarczej Uzdrowisk, jako organ doradczy Rady Ministrów. W jego skład wchodzą przedstawiciele resortów: zdrowia, gospodarki i pracy, środowiska, skarbu państwa, infrastruktury, rolnictwa i rozwoju wsi oraz Polskiej Organizacji Turystycznej i Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki S.A. Głównym zadaniem Zespołu było opracowanie zintegrowanego programu rozwoju uzdrowisk, ze szczególnym uwzględnieniem usług turystycznych. W pracach nad dokumentem udział wzięli również przedstawiciele Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, Izby Gospodarczej "Uzdrowiska Polskie" oraz branży turystycznej z regionów uzdrowiskowych.

Jednym z elementów programu są kierunki i zakres finansowego wsparcia uzdrowisk z uwzględnieniem sektorowych programów operacyjnych i Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. W ramach realizacji tych zadań programowych PART S.A. przygotowuje cykl szkoleń tematycznych dla przedstawicieli samorządów, przedsiębiorstw uzdrowiskowych oraz branży turystycznej z gmin uzdrowiskowych. Pierwsze cztery spotkania zostaną przeprowadzone w Sopocie, Wrocławiu, Warszawie i Krakowie, w drugiej połowie maja 2005 r. (o szczegółach będziemy informować na bieżąco). Współorganizatorami szkoleń w poszczególnych miastach będą partnerzy PART S.A. w regionach, m.in. regionalne organizacje turystyczne, urzędy wojewódzkie. Tematem szkoleń będą możliwości, zasady i sposoby wykorzystania środków z funduszy strukturalnych oraz pozostałych zewnętrznych źródeł finansowych w obszarze funkcjonowania i rozwoju uzdrowisk w Polsce.

Celem szkoleń jest lepsza absorpcja funduszy strukturalnych, umożliwiająca rozwój uzdrowisk i gmin, na terenie których znajdują się uzdrowiska. Dodatkowo w ramach cyklu szkoleń przewiduje się upowszechnienie wiedzy dotyczącej pozostałych źródeł finansowania projektów turystycznych oraz działalności uzdrowiskowej na terenie obszarów funkcjonowania polskich uzdrowisk. W programie szkoleń zwrócono szczególną uwagę na praktyczne aspekty tworzenia projektów (zajęcia warsztatowe).

W majowych szkoleniach weźmie udział ok. 300 osób. Szkolenia są bezpłatne dzięki ich sfinansowaniu ze środków Ministerstwa Gospodarki i Pracy.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com