TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2023-06-08 - Strajki na Heathrow i we Francji

Pracownicy kontroli bezpieczeństwa na londyńskim Heathrow będą strajkować w prawie każdy weekend lata. Natomiast strajk kontrolerów ruchu lotniczego we Francji będą rzutować na całą Europę.

reklama


Jakże francuski pomysł, aby wobec strajku kontrolerów ruchu lotniczego, priorytetowo traktować loty krajowe i jednocześnie odwoływać loty międzynarodowe. Ostatni strajk 6 czerwca, związany z reformą emerytalną i podniesieniem wieku emerytalnego z 62 do 64 lat, spowodował duże zawirowania w ruchu lotniczym nad Francją oraz ogromne opóźnienia w przelotach do/z Francji. Niestety wszystko wskazuje, że w najbliższych tygodniach można się spodziewać kolejnych strajków. Same strajki francuskich kontrolerów lotu stały się pewnego rodzaju stałym problemem do tego stopnia, że opisano ich oddziaływanie klimatyczne www.rynek-lotniczy.pl a szer Ryan Air publicznie żąda, aby Unia Europejska zajęła się tym problemem.

Z kolei regularny strajk na londyńskim lotnisku zorganizowali pracownicy terminala 5 oraz 3 - łącznie strajkuje ponad 2000 osób. Strajkujących reprezentuje związek Unite, który poinformował, że strajk będzie w dniach 24-25 oraz 28-30 czerwca, 14-16, 21-24 oraz 28-31 lipca, a także 4-7, 11-14, 18-20 oraz 24-27 sierpnia. Władze lotniska zapewniają, że poradzą sobie z tym problemem, jednak poprzednie strajki powodowały opóźnienia (a obejmowały tylko 1400 osób z terminala 5). Powód strajku jest ten co zwykle - żądanie podwyżek. Władze lotniska oferują 10% podwyżki w dwa lata + 1500 funtów jednorazowo, a związki żądają większej kwoty z uwagi na inflację.

»»»» Starsze informacje 2023-03-27 ««««


Dziś wielkie strajki w Niemczech. Dwa największe związki zawodowe Verdi i EVG rozpoczynają akcję protestacyjną żądając podwyżek inflacyjnych.

Strajk obejmuje kolej, metro, autobusy, porty i lotniska i ma trwać 24 godziny. Strajkujący z Verdi żądają podwyżek wynagrodzeń o 10,5 procent (czyli średnio 500 euro miesięcznie), a z EVG (związek zawodowy Deutsche Bahn) oczekuje 12 procentowych podwyżek. Oficjalnie wyliczona inflacja w Niemczech to 9,3 procenta (lub średniorocznie 7,9), ale jak widać związkowcy uważają, że dla pracowników odczuwalny jest większy wzrost cen.

Na czas protestu wstrzymano ruch dalekobieżnych pociągów.

Starsze informacje 2023-02-17


Związek zawodowy Verdi zorganizował dziś próbny i jednodniowy strajk na dużych niemieckich lotniskach: Frankfurt, Monachium, Hanower, Stuttgart, Brema, Hamburg oraz Dortmund.

Strajkują pracownicy obsługi naziemnej i ochrony lotnisk domagając się podwyżek i odciążenia w pracy, bowiem z uwagi na niskie płace brak chętnych do pracy na lotniskach. Stanowisko związku Verdi jest jednoznaczne - domaga się on kompleksowych regulacji i sugeruje, iż bez nich stale będzie na lotniskach panował chaos. Strajk próbny i postawa związku jest krytykowana przez niemieckie stowarzyszenia biznesowe, co nie dziwi, gdyż podnoszenie płac nie jest im na rękę.

Dzisiejszy strajk dowodzi, iż mimo rozmów związków z portami lotniczymi do porozumienia daleko. Według szacunkowej oceny stowarzyszenia portów lotniczych ADV dziś będzie odwołanie 2340 lotów i dotknie to prawie 300 tys. pasażerów.Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2023 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com