TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-10-19 - Kolej czekają poważne zmiany

Ministerstwo transportu zapowiedziało poważne zmiany jakie mają być dokonane w najbliższych latach w kolejnictwie. Najważniejsze z nich to:

reklama

- finansowanie przez samorządy przewozów lokalnych,
- przekształcenie przewozów regionalnych w międzyregionalne,
- wprowadzenia wspólnego biletu dla wszystkich przewoźników.

Przekształcenia na kolei odbędą się kosztem inwestycji drogowych. Ale takie przedsięwzięcie jest niezbędne. - Ruch drogowy rozwinął się w ostatnich latach zbyt intensywnie. Musimy przywrócić kolei należne jej miejsce w skali kraju - powiedział podczas konwentu marszałków województw RP w Poznaniu, Mirosław Chaberek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu. Inwestycje na kolej pochłoną 4,4 miliardów zł (do końca 2009 r.) z budżetu ministerstwa, Unii Europejskiej i spółek kolejowych. Za te pieniądze zostaną zmodernizowane linie kolejowe w całej Polsce, dzięki czemu ma się zwiększyć prędkość pociągów, ilość kursów i poprawić bezpieczeństwo podróży.

Remont poznańskiego węzła kolejowego jest jedną z pierwszych i największych inwestycji w Polsce w tej dziedzinie po zakończeniu drugiej wojny światowej. Wraz pracami modernizacyjnymi nastąpić ma zmiana w strukturze spółek przewozowych grupy PKP. Ministerstwo Transportu dąży do tego aby przewozy lokalne w granicach województw finansowały samorządy przez kompanie przewozowe na wzór Kolei Mazowieckich. Druga taka spółka, Koleje Wielkopolskie rozpocznie działalność od 1 stycznia 2007 roku.

Następna zmiana dotyczy przekształcenia przez PKP Przewozów Regionalnych w Międzyregionalne, które finansowane będą przez państwo. Przedstawiane przez nie rozkłady jazdy będą dopasowywane do rozkładów przewozowych kompanii regionalnych.

Ministerstwo liczy na to, że inicjatywa ta wyciągnie PKP PR z długów. - Sytuacja się poprawia. Ubiegły rok zamknęliśmy stratą 600 milionów złotych. Deficyt w tym roku spadnie do 200 mln, a przyszły rok chcemy zamknąć zerowym bilansem - powiedział Andrzej Wach, prezes PKP SA. Co do finansowanej z budżetu państwa spółki PKP Intercity to realizować będzie tylko przewozy wysokokwalifikowane, tj. międzynarodowe z wagonami restauracyjnymi i sypialnymi.

Ostatnia nowość dotyczyć będzie wprowadzenia jednego biletu dla wszystkich rodzajów przejazdów. Pasażerowie będą mogli kupić bilet na dowolny kurs w dowolnej kasie. Rozliczenia miedzy przewoźnikami będą odbywały się elektronicznie.

Wszystkie zmiany mają nastąpić w latach 2007-2013.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com