TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-08-25 - Przejście graniczne w Medyce będzie zamknięte!

Polsko - ukraińskie przejście dla pieszych w Medyce będzie we wrześniu czasowo zamknięte. Powodem jest konieczność przeprowadzenie niezbędnych prac remontowo - modernizacyjnych.

reklama


Przejście, które funkcjonuje od ośmiu lat i, z którego w ciągu doby korzysta około 12 tys. osób, nie spełnia norm stawianych przez Unię Europejską. Na październik planowany jest przyjazd międzynarodowej komisji UE, badającej przejścia na wschodniej granicy Polski. Wizytacja ma związek z przyłączeniem w najbliższym czasie naszego kraju do państw grupy Schengen i likwidacją kontroli na wewnętrznych granicach UE.

Jeśli do tego momentu przejście w Medyce nie zostaną przeprowadzone niezbędne prace modernizacyjne, zostanie ono zamknięte, gdyż nie spełni podstawowych wymogów unijnych. Jednym z głównych jest wydzielenie oddzielnego pasa dla obywateli UE. Przewidziane jest także zamontowanie bramek wykrywających metale, budowa nowego zadaszenia, balustrad i ogrodzenia. Koszt całej inwestycji szacuje się na 400 tys. zł.

- Planowane prace remontowe uniemożliwią odprawy osób korzystających z tego przejścia. O dokładnym terminie jego czasowego zamknięcia poinformujemy zainteresowanych w specjalnym komunikacie. Podczas remontu podróżni będą mogli korzystać z przejścia drogowego, ale będą musieli poruszać się pojazdami, a nie pieszo - poinformowała Joanna Budzaj z Biura Prasowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Obecnie w Medyce trwają prace przy modernizacji i rozbudowie przejścia drogowego. Powstaje tam m.in. nowy budynek odpraw samochodów ciężarowych i plac postojowy dla 32 tirów. Modernizowana jest też droga dojazdowa, poszerzane są pasy wjazdu i wyjazdu. Koszt modernizacji wyniesie 19 mln zł.

Medyka-Szeginie jest najstarszym polsko-ukraińskim przejściem granicznym, zbudowanym w 1946 r. Brak rozbudowy infrastruktury granicznej przejście to nie spełniałoby norm europejskich.

Planowo Polska ma się znaleźć w strefie Schengen w 2007 r., ale w wyniku opóźnień w rozbudowie centralnej bazy danych w Strasburgu, termin pełnego wejścia do strefy nowych krajów członkowskich, w tym Polski, może ulec zmianie. Bez rozbudowy centralnego węzła w Strasburgu nie ruszy konieczny do obsługi rozszerzonej strefy Schengen system SIS II, stanowi on warunek zniesienia kontroli na granicach między nowymi i starymi państwami UE.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com