TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2017-12-07 - Kraków wzbogaci się o nową atrakcję

W Nowej Hucie powstanie nowa atrakcja, która posłuży zarówno turystom, jak i mieszkańcom.

reklama


Za trzy lata mieszkańcy Małopolski i turyści będą mogli odpocząć w znajdującym się w Nowej Hucie Przylasku Rusieckim. Będzie to możliwe dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości ponad 11,7 mln zł, za sprawą którego na przez lata zaniedbanych terenach poprzemysłowych powstanie nowoczesne miejsce wypoczynku z kąpieliskiem nadzorowanym przez ratownika oraz piaszczystą plażą i ścieżkami, z których będą mogli korzystać zarówno piesi, jak i rowerzyści - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

W ramach inwestycji przewidziano m.in. budowę nowych ścieżek dla spacerowiczów oraz rowerzystów. Powstaną też specjalne kąpieliska z piaszczystą plażą, boiskiem do gry w piłkę plażową i polaną, na której będzie można organizować chociażby koncerty plenerowe. Do dyspozycji wypoczywających będą też specjalne pomosty, platforma do wodowania niewielkich łodzi oraz wypożyczalnia rowerków wodnych. Dla rodzin z dziećmi zostanie wydzielona strefa wodna z pływającym basenem, a także plac zabaw. Przy zbiorniku powstanie też m.in. specjalny "pomost spotkań", na którym mieszkańcy będą mogli spotykać się i rozmawiać na interesujące ich tematy. Całość będzie wyposażona także w liczne ławki, leżaki, hamaki, parasole, ale i nawiązujące do tradycji tego miejsca głazy narzutowe, które będą równocześnie siedziskami.

Po zachodniej stronie zbiornika zaprojektowano pomosty, na których znajdować się będą stanowiska do wędkowania, oraz punkty widokowe. Nad bezpieczeństwem wszystkich wypoczywających będą czuwać ratownicy, dla których powstaną specjalne wieże obserwacyjne.

Powstająca w ramach program "Kraków - Nowa Huta Przyszłości" inwestycja, będzie wykorzystywać nowoczesne rozwiązania z zakresu smart city. Na tym terenie przewiduje się zastosowanie inteligentnego systemu sterowania oświetleniem zewnętrznym - czujniki ruchu pozwolą regulować poziom oświetlenia w sposób oszczędzający zużycie energii. Lampy będą równocześnie przekaźnikami bezprzewodowego internetu oraz systemem nagłośnienia. W pobliżu miejsc parkingowych stanie z kolei stacja ładowania samochodów elektrycznych. Ekologiczne będą też kosze na śmieci, a zamontowane w nich czujniki będą informować o zapełnieniu pojemnika.

Starsze informacje 2017-09-07


Nowy szlak turystyczny w Katowicach
Przidźcie pooglondać strzigi, beboki i heksy, a i inne roztomańte ludzie i stworzynia. Dzisiaj 7 września br. zostanie zainaugurowany nowy Katowicki Szlak Ślonski Godki.

Szlak zostanie otwarty w ramach obchodów urodzin miasta Katowice przy zaangażowaniu Wydziału Promocji Urzędu Miasta Katowice. Całe wydarzenie rozpocznie się o 12.30 przy Teatrze Ateneum krótkim przedstawieniem.

Katowicki Szlak Ślonski Godki to połączenie tradycji i nowoczesności. Wyznaczają go fantastyczne postaci śląskiej kultury - póki co są to: Skarbnik, Południca, Bebok, Utopiec, Heksa, Strziga. Figurki, rozmieszczone w różnych punktach w Katowicach, zostały zaprojektowane w atrakcyjny i nowoczesny sposób, przy pomocy technologii druku 3d. Już dziś warto dodać, że w przyszłości planuje się wydłużenie Szlaku. Katowicki Szlak Ślonski Godki będzie można zwiedzać z mapkami dostępnymi w Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku 13 oraz niektórych lokalach gastronomicznych i sklepach.

Na oficjalnej stronie szlaku www.szlakgodki.eu znajdziemy krótką charakteryzacje śląskich postaci. Jedną z nich jest Utopek. A dyć to je UTOPEK. Żyje se taki w stawie i tam kaj je woda. Ludzie godali, że niekiere utopki som pomocne, a inne to som pierony zaklynte co ludziom szkodzom, a mogom nawet pod woda wciongnyć. Ale tyn nasz jakoś na takigo nie wyglondo. W wodzie se leży, a lebruje cały dziyń. - wyjaśniają autorzy projektu. Dodatkowo na stronie znajduje się m.in. mapa i słownik śląsko-polski.

Starsze informacje 2017-08-29


Ogromne rozetowe okna, podłogi wyłożone deskami ze starych beczek po alkoholu oraz wielkie piece służące niegdyś do produkcji wódki. Te i inne detale architektoniczne czekają na gości pierwszego na świecie Muzeum Polskiej Wódki. W obiekcie trwają ostatnie prace budowlane i rozpoczyna się montaż ekspozycji. Otwarcie planowane jest na wiosnę 2018 roku.

Muzeum Polskiej Wódki powstaje w zabytkowym budynku rektyfikacji na terenie dawnej wytwórni wódek "Koneser" na warszawskiej Pradze-Północ. Jest pierwszym takim obiektem na świecie poświęconym wyłącznie polskiej wódce, którego celem jest propagowanie wiedzy o historii, tradycji i kulturze picia tego trunku. Dokładną lokalizację muzeum stanowi działka pomiędzy ulicami Ząbkowską, Markowską, Białostocką i Nieporęcką. Jednak już niedługo ten adres zyska nową nazwę - Plac Konesera. Tak zdecydowała na początku lipca tego roku Rada Warszawy, nawiązując do historycznego dorobku miejsca.

Jednak historycznych śladów w muzeum jest dużo więcej. Oprócz zabytkowego budynku w stylu neogotyckim z końca XIX w. goście będą mogli podziwiać ogromne rozetowe okna, oryginalne piece z przełomu XIX i XX w. służące niegdyś do produkcji wódki, podłogi wyłożone deskami ze starych beczek do przechowywania alkoholu z zakładu produkcyjnego w Zielonej Górze, a także masywne metalowe schody. Sporą atrakcją będą oryginalne elementy wyposażenia gorzelni, czyli kolumna rektyfikacyjna, stągiew i licznik. Z tarasu na trzeciej kondygnacji rozpościera się piękny widok na Centrum Praskie Koneser, Pragę i Śródmieście.

Muzeum Polskiej Wódki będzie szczególnym miejscem prezentującym kilka wieków historii i tradycji polskiej wódki. Zwiedzający będą mogli sami przekonać się, że Polska jest ojczyzną wódki, a wpisanie naszego narodowego trunku na listę chronionych oznaczeń geograficznych UE oraz stworzenie prawnej definicji "Polskiej Wódki" jest wyrazem uznania dla jej jakości oraz bogatej historii - wyjaśnia Andrzej Szumowski, Prezes Stowarzyszenia Polska Wódka, które jest inicjatorem i patronem muzeum.

Elementami przyciągającymi uwagę są chociażby miedziane panele formowane na zamówienie, którymi będzie wyłożona sala kinowa na 50 osób. Krótki pokaz filmowy rozpocznie trwającą około godziny wycieczkę po muzeum. W Barze Akademii Wódki na zwiedzających, którzy wykupią bilet z degustacją, czekać będą trzy porcje degustacyjne polskiej wódki - żytniej, pszenicznej i ziemniaczanej. Za dodatkową opłatą możliwy będzie również udział w warsztatach edukacyjnych poświęconych zasadom serwowania tego trunku i jego łączenia z potrawami, czyli tzw. food-pairingu. Chcemy edukować, pokazywać różnice w aromatach wódek produkowanych z kilku rodzajów zbóż i ziemniaków, a także promować tradycję kulturalnego picia nastawionego na smakowanie - dodaje Andrzej Szumowski.

Jak podkreślają twórcy Muzeum Polskiej Wódki, celem było znalezieniu równowagi pomiędzy tradycyjnym obiektem muzealnym a nowoczesnym miejscem z interaktywnymi atrakcjami. Tego typu eksponaty znajdą się we wszystkich pięciu galeriach muzeum. Każda z nich poświęcona będzie innemu tematowi - m.in. pochodzeniu wódki, zmianom technologicznym czy współczesnemu procesowi jej produkcji.

W budynku muzeum powstanie unikatowy restauracyjny koncept współtworzony przez Ewę, Andrzeja i Mirosława Nizio. Restauracja i bistro, które powstają z inicjatywy rodzinno-biznesowej spółki Rest Team, wzbogacą kulinarny krajobraz Warszawy. Bistro WuWu będzie czynne 24h na dobę i ma się wyróżniać niezobowiązującym charakterem. Jak przystało na lokal sąsiadujący z Muzeum Polskiej Wódki będzie oferować gościom najlepsze rodzime trunki i przekąski. Z kolei restauracja ZONI ma mieć bardziej kameralny charakter. W założeniu będzie to miejsce relaksu, spotkań towarzyskich, rodzinnych i biznesowych. Klientów przyciągnie bogatą kartą win i polskich wódek, kuchnią pełną pasji i doskonałych smaków oraz nietuzinkową architekturą. Koncepcję architektoniczną obu lokali stworzył Mirosław Nizio, właściciel pracowni Nizio Design International. Kierowane przez niego zespoły odpowiadają za projekt ekspozycji Muzeum Polskiej Wódki oraz jego realizację.

Obecnie w muzeum trwają ostatnie prace remontowe oraz rekonstrukcyjne i rozpoczyna się finalny etap - aranżacja wnętrz i instalacja eksponatów. Planowana data otwarcia obiektu to wiosna przyszłego roku.

Starsze informacje 2017-07-19


Powstanie nowa atrakcja dla turystów
Zalew Żyrardowski ma zostać ukończony w maju 2018 roku. W zamyśle ma znaleźć się w czołówce jednych z najatrakcyjniejszych miejsc wypoczynkowych w Polsce.

Zalew Żyrardowski znajduje się w odległości ok.45 km od Warszawy, aktualnie trwają tam prace modernizacyjne. Cały obiekt będzie się rozprzestrzeniał na powierzchni 21,5 hektara a sam zbiornik ma mieć ponad 11 ha. Na terenie Zalewu Żyrardowskiego powstaną dwie plaże - piaszczysta i trawiasta, boiska do gry w piłkę nożną i siatkówkę, siłownie plenerowe i baseny. Zostaną wydzielone również dwie specjalne strefy - wypoczynkowa i przeznaczona do grillowania, a dookoła zalewu poprowadzona zostanie ścieżka rowerowa. Dodatkowo zalew będzie atrakcyjny dla wędkarzy ponieważ zostaną wybudowane pomosty, stanowiska do połowu.

Przetarg na modernizację Zalewu Żyrardowskiego wygrało konsorcjum złożone z firm "Amat" Zbigniewa Hordyja oraz "Tel-Bud" Sławomira Borkowskiego. Całkowity koszt inwestycji to prawie 9 milionów złotych. Całość projektu prezentuję się bardzo obiecująco.

Starsze informacje 2017-05-19


"Otwierasz oczy, jest ciemno od tej chwili masz 60 minut, żeby rozwiÄ…zać sprawÄ™ kryminalnÄ…, wydostać siÄ™ z zamkniÄ™tego pokoju i uwolnić Filipa de Girarda! Zegar tyka ". Tak przedstawia siÄ™ poczÄ…tkowy zarys nowej atrakcji, która już na jesieni powstanie w Muzeum Lniarstwa w Å»yrardowie.

Instytucja otrzymaÅ‚a dofinansowanie w kwocie 25 tys. zÅ‚ z programu Patriotyzm Jutra na realizacjÄ™ projektu "Uwolnić Filipa de Girarda - tematyczny pokój zagadek z historiÄ… w tle". To kolejny grant, który Muzeum pozyskaÅ‚o na przestrzeni ostatnich 3 miesiÄ™cy.

"Uwolnić Filipa de Girarda" to idea stworzenia edukacyjnej atrakcji muzealnej o charakterze escape room, czyli interaktywnego pokoju zagadek. BÄ™dzie to pierwsza tego typu atrakcja na Mazowszu, która powstanie w obiekcie instytucji kultury, jakÄ… jest muzeum. Zadaniem uczestników bÄ™dzie rozwiÄ…zywanie zagadek zrÄ™cznoÅ›ciowych i logicznych, które pozwolÄ… uciec z pokoju na czas. FabuÅ‚a wciÄ…gnie w Å›wiat historii i poczÄ…tków budowy ZakÅ‚adów Lniarskich w Å»yrardowie, kiedy to sprowadzano z zagranicy Filipa de Girarda, twórcÄ™ mechanicznego przÄ™dzenia lnu. Scenariusz zostanie oparty na faktach historycznych, lecz zostanie także wprowadzony element fikcyjny, urozmaicajÄ…cy zabawÄ™. Otwarcie pokoju zagadek planowane jest na październik 2017 r.

Na przygotowanie nowej atrakcji, Muzeum Lniarstwa w Å»yrardowie otrzymaÅ‚o dofinansowanie w wysokoÅ›ci 25 tys. zÅ‚ z ogólnopolskiego Programu Patriotyzm Jutra, który organizowany jest przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. ZÅ‚ożony przez żyrardowskÄ… instytucjÄ™ projekt znalazÅ‚ siÄ™ w gronie laureatów, wybranych spoÅ›ród 850 zÅ‚ożonych wniosków z caÅ‚ej Polski. Projekt Muzeum zostaÅ‚ doceniony przez Zespół SterujÄ…cy, w skÅ‚ad którego weszÅ‚o grono 12 ekspertów, m.in. profesorów Uniwersytetu Warszawskiego czy przedstawicieli Narodowego Centrum Kultury, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN.

"Patriotyzm Jutra" to ogólnopolski program grantowy, który realizowany jest ze Å›rodków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (od 2009 roku operatorem programu jest Muzeum Historii Polski). SÅ‚uży on odkrywaniu, dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski, wspiera inicjatywy, które angażujÄ… spoÅ‚eczeÅ„stwo w dziaÅ‚ania sÅ‚użące pielÄ™gnowaniu i promowaniu kultury i lokalnego dziedzictwa.

Starsze informacje 2017-04-06


Nowo powstałe muzeum zakończy działalność?

Niedawno pisaliśmy o nowej atrakcji turystycznej w Gdańsku - Muzeum II Wojny Światowej. Jak się okazuje może ono szybko zakończyć swoje istnienie. Zostanie połączone z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Postanowieniem z dnia 5 kwietnia 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 stycznia 2017 r. i oddalił wniosek o wstrzymanie wykonania zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 6 września 2016 r. w sprawie połączenia państwowych instytucji kultury Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz utworzenia państwowej instytucji kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Naczelny Sąd Administracyjny we wspomnianym postanowieniu z dnia 5 kwietnia 2017 r., uwzględniającym zażalenie Ministra, uznał, że w rozpoznawanej sprawie na podstawie art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wyłączona jest kognicja sądów administracyjnych. Stąd też brak było podstaw do ustosunkowania się przez Naczelny Sąd Administracyjny do ustawowych przesłanek wstrzymania wykonania zaskarżonego zarządzenia, jak i kwestii legitymacji skargowej Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wskazując na powyższe, Naczelny Sąd Administracyjny, dokonując powiązania przedmiotu wniosku o wstrzymanie wykonania z ustawową przesłanką wyłączenia kognicji sądu administracyjnego, uchylił zaskarżone postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i oddalił wniosek o wstrzymanie wykonania zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzięki postanowieniu NSA decyzja ministra KiDN prof. Piotra Glińskiego o połączeniu Muzeum II WŚ i Muzeum Westerplatte Wojny Obronnej 1939 w jedno muzeum staje się możliwa do realizacji. Po połączeniu, Muzeum kontynuować będzie misję, która została mu powierzona w 2008 r., kiedy decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało utworzone jako Muzeum Westerplatte. Decyzja o połączeniu dwóch muzeów o podobnym profilu, oprócz usprawnień natury administracyjnej, technicznej i ekonomicznej, będzie także odpowiedzią na oczekiwania społeczne w zakresie odpowiedniej opieki nad miejscami związanymi z bohaterstwem żołnierzy polskich w pierwszych godzinach i dniach II wojny światowej oraz odpowiedniego szerzenia wiedzy na ten temat - można przeczytać w komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego..

Starsze informacje 2017-03-29


Trwające od 2008 r. prace nad tworzeniem muzeum - koncepcją i realizacją wystawy oraz budową siedziby, która zalicza się do grona architektonicznych ikon Gdańska, dobiegły końca . Od 23 marca mieszkańcy Gdańska i odwiedzający to miasto turyści mogą zwiedzać nową atrakcję.

Muzeum II wojny Åšwiatowej w GdaÅ„sku jest najwiÄ™kszym historycznym muzeum w Polsce, jego wystawa główna, zajmuje powierzchniÄ™ niemal 5 tys. m2. Zlokalizowana jest na najniższym poziomie budynku, 14 metrów pod ziemiÄ…. To opowieść o tragicznym doÅ›wiadczeniu II wojny Å›wiatowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykÅ‚ych ludziach.

Wygląda na to, że nowo powstały obiekt cieszy się sporym zainteresowaniem. Bilety na pierwszy weekend funkcjonowania Muzeum zostały szybko wyprzedane.

Powstaniu Muzeum II Wojny Światowej towarzyszyła idea utworzenia instytucji, która ukazywałaby drugą wojnę światową, łącząc perspektywę polską z doświadczeniami innych narodów europejskich. Siedziba, zaprojektowana przez gdyńskie Studio Architektoniczne "Kwadrat", znajduje się przy placu Władysława Bartoszewskiego, nad Motławą, blisko historycznego centrum miasta.

Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: "Droga do wojny", "Groza wojny" oraz "Długi cień wojny". Została podzielona na 18 sekcji tematycznych, co odzwierciedla układ sal na wystawie. Na wystawie znajduje się ok. 2 tys. eksponatów, oraz ok 240 nowoczesnych stanowisk multimedialnych. Zwiedzający za ich pomocą mogą przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej.

W przestrzeni wystawy głównej przewiedziano również przestrzeń prezentującą życie codzienne w czasie II wojny światowej oraz wystawę dla dzieci "Podróż w czasie" przeznaczoną dla dzieci poniżej 12 roku życia. Składa się z trzech osobnych pokoi, będących rekonstrukcjami mieszkania warszawskiej rodziny w trzech różnych okresach: kilka dni po wybuchu II wojny światowej, w czasie okupacji niemieckiej oraz tuż po zakończeniu wojny. Zmieniające się elementy wystroju są odbiciem sytuacji politycznej i społecznej okupowanego i walczącego kraju.

Teren, na którym powstaÅ‚a siedziba Muzeum, zajmujÄ…cy powierzchniÄ™ 1,7 ha, dotyka od strony zachodniej KanaÅ‚u Raduni, a od poÅ‚udniowej otwiera siÄ™ na szerokÄ… panoramÄ™ MotÅ‚awy. Powierzchnia budynku to 26 tys. m2. BryÅ‚a muzeum dzieli siÄ™ na trzy strefy, które sÄ… odzwierciedleniem zwiÄ…zków przeszÅ‚oÅ›ci, teraźniejszoÅ›ci i przyszÅ‚oÅ›ci: przeszÅ‚ość - podziemie, teraźniejszość - plac wokół obiektu, przyszÅ‚ość - pochyÅ‚a wieża, z przeszklonÄ… fasadÄ… i dachem, o wysokoÅ›ci 40,5m w najwyższym punkcie. ZnajdujÄ… siÄ™ tam m.in. biblioteka z czytelniÄ…, sale edukacyjne i konferencyjne, a na najwyższym poziomie kawiarnia i restauracja z widokiem na panoramÄ™ GdaÅ„ska.

Koncepcja architektoniczna zakłada, iż całe zło wojny ukryte jest pod ziemią, a "światełko" nadziei dostaje się do środka szczeliną biegnącą wzdłuż placu. Właśnie ta szczelina jest osią kompozycyjną całego założenia ulokowania wystawy głównej. Stanowi ona połączenie wnętrza budynku ze światem zewnętrznym. Całości zagospodarowania terenu dopełnia plac otaczający budynek muzeum, będący miejscem wydarzeń plenerowych i wypoczynku. - opisują projektanci budynku ze Studia Architektonicznego "Kwadrat"

Kasy biletowe, punkt informacyjny oraz wejście na wystawę główną i dla dzieci znajdują się na poziomie -3. W Muzeum jest również przestrzeń na wystawy czasowe, sala konferencyjna przeznaczona na debaty, sympozja, koncerty oraz sala kinowa na 115 miejsc, gdzie będą się odbywały projekcje i tematyczne przeglądy filmowe. Oprócz funkcji wystawienniczych Muzeum będzie pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki.

Jak informują władze muzeum na swojej stronie internetowej, na obecnym etapie funkcjonowania Muzeum, nie są prowadzone rezerwacje grupowe. Zostaną one uruchomione w terminie późniejszym. Zakup biletów grupowych na chwilę obecną jest możliwy jedynie w kasach muzeum na poziomie -3. Do biletu grupowego, na każde 10 osób grupy przysługuje 1 bilet bezpłatny dla opiekuna. Możliwy jest zakup biletów z wyprzedzeniem.

CENNIK BILETÓW:

Wystawa główna

Wystawa dla dzieci - "Podróż w czasie"

Bilet na wystawę główną upoważnia również do wstępu na wystawę dla dzieci.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
pl. Władysława Bartoszewskiego 1; 80-862 Gdańsk
Wejście główne: schody od strony placu
Muzeum czynne:
Wtorek - niedziela 10.00 -19.00
Ostatnie wejście na wystawę główną o godz. 17.00



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com