TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-11-19 - Urząd Lotnictwa Cywilnego - pięć lat temu i dziś

17 listopada minęła piąta rocznica powstania Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Utworzenie urzędu było realizacją postanowień ustawy Prawo Lotnicze z 3 lipca 2002 r.

reklama


Z chwilą powstania Urzędu zlikwidowane zostały ówczesny Główny Inspektorat Lotnictwa Cywilnego oraz Departament Lotnictwa Cywilnego Ministerstwa Infrastruktury, a pracownicy obu jednostek stali się pracownikami Urzędu. Pierwszym Prezesem ULC był Marek Sidor, a następnie funkcję tę sprawowali Krzysztof Kapis, Tomasz Kądziołka oraz do chwili obecnej Grzegorz Kruszyński. Do zadań i kompetencji Prezesa należy pełnienie funkcji organu administracji i nadzoru lotniczego, określonych w ustawie Prawo lotnicze oraz funkcji władzy lotniczej w zrozumieniu przepisów międzynarodowych.

W ciągu pierwszych dwóch lat działalności priorytetem Urzędu Lotnictwa Cywilnego była liberalizacja dostępu do polskiego rynku oraz zamknięcie procesu legislacyjnego ustanawiającego system polskiego prawa lotniczego. W kolejnych latach do celów nadrzędnych ULC należało utrzymanie pozytywnych tendencji rozwojowych występujących w transporcie lotniczym w Polsce. Przekonanie o konieczności współpracy międzynarodowej, w tym szczególnie w ramach Unii Europejskiej, owocowało aktywnym uczestnictwem ULC w wielu ponadnarodowych przedsięwzięciach w zakresie dostępu do rynków, bezpieczeństwa i ochrony lotnictwa cywilnego, żeglugi powietrznej, a także ochrony środowiska.

Urząd Lotnictwa Cywilnego stara się pogodzić w sposób zrównoważony dynamiczny rozwój lotnictwa cywilnego, oparty o zasady konkurencyjności i swobody działalności gospodarczej, z dbałością o zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom. Działania ULC prowadzone są zarówno w sferze tworzenia prawa, jak i faktycznego nadzoru nad jego stosowaniem. Istotnym zadaniem Urzędu jest zapewnienie zgodności polskiego systemu lotnictwa cywilnego ze światowymi standardami oraz wymaganiami. Potwierdzeniem wywiązywania się z tego zdania w sposób zadowalający są pozytywne wyniki audytów i inspekcji jakie przeprowadziły w ULC międzynarodowe władze lotnicze (Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego - EASA, Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego - ICAO, Wspólne Władze Lotnicze - JAA oraz amerykańska Federalna Administracja Lotnicza - FAA).

ULC w najbliższych latach będzie dążyć do zniesienia barier administracyjnych krępujących rozwój polskiego lotnictwa, w szczególności w zakresie licencjonowania personelu lotniczego, wymagań dotyczących zakładania oraz funkcjonowania lotnisk i lądowisk, rejestracji i sprawdzania zdatności do lotu statków powietrznych. Będzie również kontynuować działania zmierzające do poprawy jakości usług świadczonych na rzecz klientów Urzędu.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com