TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2025-05-07 - TFG: sprzedaż wycieczek w I kwartale wzrosła

Na zakup zorganizowanej imprezy turystycznej zdecydowało się w pierwszym kwartale bieżącego roku o ponad 120 tys. osób więcej (tj. o ponad 5,5% więcej) niż w tym samym okresie w 2024 roku.

reklama


Najlepszym miesiącem pod względem sprzedaży w pierwszym kwartale był styczeń - wynika z danych Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, opartych na sprawozdaniach przekazanych przez organizatorów turystyki.

Od stycznia do marca 2025 roku przedsiębiorcy turystyczni zawarli ponad 867 tys. umów dotyczących zorganizowanych wyjazdów. Średnio na jedną umowę przypadały blisko 3 osoby, dlatego łączna liczba turystów, którzy w I kwartale 2025 roku zdecydowali się na zakup oferty biura podróży, przekroczyła 2,35 mln. W analogicznym okresie roku ubiegłego było to niespełna 2,2 mln osób. Oznacza to, że sprzedaż wycieczek nadal rośnie, jednak już nie tak dynamicznie jak na przestrzeni ostatnich 4 lat (po wcześniejszym ogromnym spadku w 2021 roku, wywołanym wybuchem pandemii COVID-19).

- podkreśla Małgorzata Ślepowrońska, prezes zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, prowadzącego i obsługującego Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP).

Najchętniej wybieramy wycieczki zagraniczne



Aż 1,43 mln osób, czyli ponad 60% klientów biur podróży w I kwartale 2025 roku zdecydowało się na wyjazd zagraniczny z transportem czarterem (do kraju europejskiego lub pozaeuropejskiego). Wyjazd zagraniczny z transportem innym niż czarter (np. autokar, samolot rejsowy) lub bez usługi transportowej wybrało ok. 530 tys. osób. Natomiast wycieczkę na terenie Polski lub krajów ościennych wybrało niespełna 450 tys. osób. Przy czym mowa tutaj o wycieczkach organizowanych przez profesjonalnych organizatorów, a nie na własną rękę.

Zanim wyjedziesz - sprawdź organizatora



TFG przypomina, że dla własnego bezpieczeństwa należy korzystać z usług wyłącznie legalnie działających biur podróży. Organizatorzy turystyki oraz przedsiębiorcy ułatwiający nabywanie powiązanych usług turystycznych powinni posiadać wpis do rejestru przedsiębiorców turystycznych oraz zabezpieczenia na wypadek niewypłacalności (od tej zasady są nieliczne wyjątki, np. gdy ktoś organizuje wyjazd niezarobkowo i wyłącznie dla ograniczonej grupy podróżnych).

Organizatora turystyki można sprawdzić na stronieewidencja.ufg.pl - wystarczy wpisać np. nazwę firmy organizującej wyjazd (pośrednicy/agenci takiego wpisu mieć nie muszą, należy wpisać nazwę organizatora). Skorzystanie z usług przedsiębiorcy widniejącego w ewidencji zapewnia ochronę TFG i TFP.

»»»» Starsze informacje 2025-02-18 ««««


W 2024 roku na zorganizowany wyjazd z biurem podróży wyjechało ponad 8 mln 750 tys. osób. To o ponad 1,1 mln więcej niż rok wcześniej - wynika z danych Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (TFG). Fundusz przypomina, że należy korzystać tylko z usług legalnie działających przedsiębiorców turystycznych.

Miniony rok okazał się rekordowy dla organizatorów turystyki działających na polskim rynku. Z ich usług skorzystało niemal 8,7 mln osób. To o ok. milion osób więcej niż w najlepszym do tej pory roku 2019.





Cieszę się, że w ramach realizacji naszych zadań ustawowych mogliśmy objąć ochroną tak dużą liczbę podróżnych, a dwa fundusze turystyczne są już dzisiaj nieodłącznym elementem krajobrazu polskiej turystyki zorganizowanej powiedziała Małgorzata Ślepowrońska, prezes zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). To właśnie UFG posiada osobowość prawną i odpowiada za prowadzenie i administrowanie Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym oraz Turystycznym Funduszem Pomocowym.

Wyraźnym trendem w turystyce jest zmiana kierunków wybieranych przez podróżnych. Jeszcze 5 lat temu (w 2019 roku) więcej osób wybierało wypoczynek w kraju niż zagraniczne wczasy z przelotem czarterem. W ubiegłym roku to te ostatnie okazały się absolutnym numerem jeden - z tej opcji skorzystało ponad 5 mln turystów (to o 24% więcej niż w 2023 roku i aż o 60% więcej niż w 2019 roku). Dużą popularnością cieszyły się także wyjazdy zagraniczne z wykorzystaniem innego środka transportu niż czarter (np. autokar lub lot rejsowy). Na taki wyjazd w ubiegłym roku zdecydowało się 1,6 mln osób (o 22% więcej niż w 2023 roku i aż o 38% więcej niż w 2019 roku). Na zorganizowany wyjazd na terenie Polski bądź do krajów ościennych wybrało się natomiast niespełna 2,1 mln osób (to spadek wobec 2023 roku o 7%, zaś w stosunku do 2019 roku o 40%). Te dane chyba nikogo nie dziwią.





Z danych TFG wynika również, że sprzedaż wycieczek rozkłada się coraz bardziej równomiernie na niemal wszystkie miesiące w roku. Oczywiście mowa o dacie zakupu, a nie dacie wyjazdu, która może być nawet kilka miesięcy późniejsza. Oznacza to, że coraz mniej osób czeka na oferty tzw. last minute. Wcześniejsza rezerwacja oznacza większy wybór i niższą ceną. W takiej sytuacji TFG wskazuje, że być może warto jednak wykupić ubezpieczenie na wypadek, gdybyśmy musieli zrezygnować z wyjazdu.





UFG przypomina, że przed wykupieniem imprezy turystycznej warto sprawdzić jej organizatora. Wystarczy wejść na stronę ewidencja.ufg.pl i wpisać np. nazwę lub NIP firmy. Tylko wyjazd z legalnie działającym biurem podróży gwarantuje ochronę podróżnych na wypadek niewypłacalności organizatora podróży (TFG) albo na wypadek nieprzewidzianych okoliczności (TFP). Na koniec 2024 roku w ewidencji znajdowało się ponad 5 tys. firm.

Więcej na temat tego, jak sprawdzić organizatora i o czym pamiętać zanim wykupimy wycieczkę można znaleźć na stronie www.ufg.pl



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com