TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2009-01-15 - Radom stara się o tereny pod lotnisko

Dwa dni po wejściu w życie rozporządzenia o przekazywaniu gruntów pod lotniska cywilne władze Radomia złożyły wniosek do ministerstwa infrastruktury w sprawie Sadkowa.

reklama


Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia wyznał - Nareszcie. Czekaliśmy na to rozporządzenie od dawna. Dokumenty mieliśmy już przygotowane, wniosek do ministerstwa już podpisałem i został wysłany.

Rozporządzenie do ustawy o gospodarowaniu wybranymi składnikami mienia skarbu państwa i Agencji Mienia Wojskowego weszło w życie w poniedziałek, 12 stycznia tego roku. Dzięki niemu wszystkie samorządy, które są zainteresowane tworzeniem i rozwojem cywilnych portów lotniczych, mogą starać się o pozyskanie terenów pozostających w trwałym zarządzie ministra obrony narodowej. Radom może otrzymać na własność 24 ha gruntów wraz z 135 ha w formie użyczenia na okres co najmniej 30 lat. Wniosek takiej treści został już wysłany do Ministerstwa Infrastruktury.

Czesław Jarosz, prezes spółki Port Lotniczy Radom zaznaczył - Kwestie praw do gruntu są bardzo istotnym argumentem podczas negocjacji z inwestorami. Gdy gmina stanie się właścicielem terenu, na którym mają stanąć budynki obsługujące port cywilny, będziemy mieli dodatkowy atut w ręku.

Obszar 24 ha, które gmina może pozyskać na własność znajduje się po północno-zachodniej stronie pasa startowego. Obecnie częściowo jest zajęty pod ogródki działkowe. Miałby stanąć tam tymczasowy terminal lotniska cywilnego o powierzchni 2 tys. metrów kwadratowych, strażnica straży lotniskowej o kategorii pozwalającej przyjmować boeingi 737 i airbusy 320 oraz wieża kontroli lotów. Konieczna będzie również budowa systemów naprowadzających oraz wydłużenie drogi startowej do 2450 metrów.

Jarosz poinformował - Z terminalu autobus przewiezie pasażerów do płyty postojowej zachodniej, na której będą na początku dwa stanowiska dla samolotów. Szacujemy, że inwestycja do tego etapu będzie kosztować 110 mln zł. Dodał też, że stanowiska postojowe będą rozbudowywane w stronę obecnych ogródków działkowych. A w miarę rosnącego ruchu pasażerskiego ma powstać tam terminal o powierzchni 10 tys. metrów kwadratowych, a także minibaza dla linii lotniczej.

Prezes zaznaczył - Można budować lotnisko na bazie wielu linii, ale lepiej mieć jednego przewoźnika, którego się tu przywiąże. Na ten etap potrzebne jest około 380-390 mln zł, ale spółka obecnie dysponuje tylko 20 mln. Jarosz poinformował - Ta kwota pozwoli nam przygotować pełną dokumentację od masterplanu, który ma być gotowy w czerwcu, po projekty budynków i urządzeń. Chcielibyśmy, aby były gotowe jeszcze w tym roku, abyśmy od razu mogli ogłosić przetargi na prace budowlane.

Natomiast prezydent zabiega o pieniądze na inwestycje drogowe wokół lotniska. Tłumaczy - Gdyby udało się przebudować Żółkiewskiego, Czarnieckiego i aleję Wojska Polskiego, a także uruchomić, co już robiliśmy podczas Air Show, linię kolejową pomiędzy Sadkowem a dworcem PKP, nasze lotnisko byłoby najprawdopodobniej najlepiej skomunikowanym lotniskiem w Polsce.



Źródło: Gazeta Wyborcza

Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com