TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Cały czas trwa spór o koncesję na alkohol sprzedawany w ogródkach gastronomicznych przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Właściciele klubów skonsultowali się z prawnikami i zamierzają podać miasto do sądu.
reklama
Dwa miesiące temu pracownice Miejskiej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych uznały, że w trzech ogródkach przy ulicy Piotrkowskiej piwo sprzedawane jest bez zezwolenia. Na miejsce została wezwana policja, a sprawa skierowana do prokuratury. Czesław Telatycki z Oddziału ds. Wychowania w Trzeźwości Wydziału Edukacji UMŁ podkreśla - Toczy się już postępowanie w sprawie cofnięcia właścicielom tych ogródków zezwoleń na sprzedaż alkoholu.
Jednak właściciele ogródków gastronomicznych twierdzą, że ich kluby mają koncesję i sprzedają alkohol zgodnie z prawem. Telatycki wyjaśnia - Ale jeśli pub ma ogródek pod innym adresem, właściciel powinien mieć dwie koncesje: jedną dla lokalu, drugą dla ogródka. Jeśli bezprawnie prowadzi sprzedaż piwa w ogródku, odbierzemy koncesję na handlowanie alkoholem także w lokalu. Jedyne wyjście to otrzymanie dwóch zezwoleń. Wtedy problemów nie będzie.
Klub muzyczny Lizard King ma swój ogródek około dziesięć metrów od lokalu, po drugiej stronie ulicy. Tytus Godula, szef Lizard King wyjaśnia - My sobie takiego miejsca nie wybieraliśmy. Urzędnicy nie chcieli nam przydzielić lokalizacji tuż przy klubie. A teraz okazuje się, że to problem. Co za różnica, czy ogródek stoi cztery centymetry przy lokalu, czy kilka metrów? Przecież to nie jest odrębny biznes.
Zasady sprzedaż alkoholu w ogródkach gastronomicznych określa ustawa Rady Miejskiej, która powstała cztery lata temu. Według niej zezwolenie na sprzedaż alkoholu w pubie obowiązuje też w ogródku, jeśli jest on traktowany jako część restauracji. A żeby tak się stało, według ustawy musi on być "usytuowany bezpośrednio przed lokalem, na jego tarasie, werandzie lub w innym miejscu z nim związanym". Godula zaznacza - Strasznie nieprecyzyjne. Czy Piotrkowska nie jest związana z moim lokalem, który przy niej stoi? I co to znaczy "bezpośrednio przed lokalem"?.
Dlatego też Lizard King poprosił o interpretację przepisów swoich prawników. Okazało się, że podobna sprawa miała już miejsce w Łodzi przed kilkoma laty. Wówczas sąd opowiedział się po stronie restauratora. Godula wszystko to opisał w piśmie skierowanym do prezydenta Łodzi, prokuratury i urzędników. Zażądał w nim ponownego rozpatrzenia sprawy. Zapowiedział - Jeśli nic się nie zmieni, pójdę do sądu.
Koszt wydania zezwolenia na sprzedaż alkoholu wynosi 560 zł. Telatycki zaznacza - Ogródki generują olbrzymie zyski, a jednak wszyscy kombinują, jak tu nie zapłacić. Koncesję wykupuje się minimum na cztery lata, a nagminne już stało się niespłacanie rat i powtórne składanie wniosków w następnym sezonie ogródkowym. Przymykamy na to oczy, ale na oszukiwanie nie możemy pozwolić.
Godula nie ukrywa niezadowolenia z zaistniałej sytuacji - Chodzi o zasadę. Za trzy miesiące prowadzenia ogródka zapłaciłem już miastu 10 tysięcy złotych. Teraz nie mogę sprzedawać tam piwa. I nie zarabiam w ogóle. Urzędnicy uniemożliwiają normalne prowadzenie interesu, a mnie traktują jak przestępcę.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami