TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
2019-04-25 - Komunikat MSZ w sprawie wyjazdów na Sri Lankę
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało komunikat dotyczący wyjazdów na Sri Lankę.
reklama
W związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego w wyniku ataków terrorystycznych na Sri Lance, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne. Osoby przebywające obecnie na Sri Lance proszone są o zachowanie ostrożności i stosowanie się do poleceń miejscowych władz. MSZ podkreśla, że należy przestrzegać zakazu wchodzenia na tereny oznakowane jako zaminowane (akcja rozminowywania nadal trwa).
Do najczęstszych przestępstw dotykających turystów należą oszustwa z wykorzystaniem kart bankowych. Zaleca się korzystanie z kart wyłącznie w bezpiecznych i pewnych punktach obsługi klientów.
W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej - zaznacza MSZ.
MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz .
»»»» Starsze informacje 2019-02-25 ««««
Nowe ostrzeżenia MSZ
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało trzy nowe ostrzeżenia dla podróżujących.
Pierwsze z nich dotyczy Rumunii. Nie występuje szczególne zagrożenie przestępczością, należy jednak zachować ostrożność w dużych miastach (okolice dworców kolejowych, placów targowych, w środkach komunikacji miejskiej), gdzie często dochodzi do kradzieży kieszonkowych dokonywanych także przez dzieci, oraz na obwodnicach aglomeracji, zwłaszcza w okolicach przejazdów kolejowych. Może dochodzić do kradzieży towarów przewożonych transportem samochodowym. Istotnym utrudnieniem w przypadku kontaktu z policją są kłopoty ze znalezieniem tłumaczy języka polskiego, niezbędnych do przeprowadzenia czynności dochodzeniowych - ostrzega MSZ dodając, że w Rumunii nie wprowadzono stopnia zagrożenia terrorystycznego.
MSZ wydał także ostrzeżenie dotyczące wyjazdów do Panamy. W stolicy występuje duże zagrożenie przestępczością (napady połączone z kradzieżą). Napady zdarzają się najczęściej w nocy, w starej części miasta, tzw. Casco Viejo, w okolicach Avenida Central, a także w dzielnicach biedniejszych - Curundu, San Miguelito i Chorillo. Dużo gorsza sytuacja panuje w mieście Colón. Niebezpieczny jest również pas graniczący z Kolumbią, gdzie działają zorganizowane bandy zbrojne i przemytnicze - podaje resort spraw zagranicznych.
Ministerstwo podkreśla, że zarówno Rumunia, jak i Panama leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi lub tsunami są dostępne na stronie www.gov.pl
Ostatnie z nowych ostrzeżeń dotyczy Bahrainu. Z uwagi na napiętą od 2011 r. sytuację w kraju (demonstracje, zamieszki, sporadyczne zamachy bombowe) zaleca się unikanie miejsc, gdzie odbywają się demonstracje. W kraju sporadycznie odnotowuje się przypadki przestępczości pospolitej. Należy jednak zachować szczególną ostrożność w miejscach publicznych, w których sprzedawany jest alkohol - można przeczytać w treści komunikatu.
MSZ podkreśla, że związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, resort spraw zagranicznych do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.
MSZ zachęca do zgłaszania podróży do tych krajów w systemie Odyseusz.
Starsze informacje 2019-01-03
Nowe ostrzeżenie przed wyjazdami do Tunezji
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało zaktualizowane ostrzeżenie dotyczące wyjazdów do Tunezji.
Resort odradza wszelkie podróże:
- na pogranicze tunezyjsko-algierskie;
- do Parku Narodowego Jebel Mgilla;
- do Parku Narodowego Jebel Chambi;
- na pustynię w południowej części kraju, z wyjątkiem miejscowości turystycznych: Tozeur, Nafta, Douz, Matmata oraz Tatawin wraz z okolicznymi ksarami (w promieniu 20 km);
- na pogranicze tunezyjsko-libijskie.
MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do gubernatorstw (wilajatów): Kafsa (Gafsa), Al Kasrajn (Kasserine) oraz Sidi Bu Zajd (Sidi Bouzid), gdzie z uwagi na pogarszającą się sytuację ekonomiczną często dochodzi do manifestacji, protestów społecznych i blokad dróg.
Na pozostałym terytorium Tunezji, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności m.in. ze względu na zagrożenie terrorystyczne.
Należy podkreślić, że miejscowe siły bezpieczeństwa podejmują zdecydowane działania i od 2016 roku nie doszło w Tunezji do zamachu terrorystycznego wymierzonego w turystów. Niemniej jednak, w ocenie MSZ, zagrożenie zamachami terrorystycznymi utrzymuje się na terenie całego kraju. Wysoki poziom niepokojów społecznych może skutkować manifestacjami, blokowaniem dróg, a nawet starciami ze służbami porządkowymi, w szczególności w zachodniej, środkowej i południowej części Tunezji. - uważa MSZ
Obywatelom polskim planującym wakacje w Tunezji, ministerstwo zaleca wybór wyjazdów grupowych organizowanych przez zarejestrowane biura podróży, dysponujące własnymi planami zarządzania kryzysowego oraz rezydentami w Tunezji. MSZ kategorycznie odradza poruszanie się w porze wieczornej oraz nocnej poza strefami turystycznymi oraz głównymi szlakami komunikacyjnymi. Resort odradza także przebywania w biedniejszych dzielnicach dużych miast, w tym stolicy z uwagi na występowanie przestępczości o charakterze rabunkowym. Ministerstwo odradza wyjazdy indywidualne oraz grupowe organizowane przez niezarejestrowane biura podróży poza miejscowości turystyczne.
Zaleca się skorzystanie z opcji ubezpieczenia gwarantującego pełną hospitalizację w tunezyjskich prywatnych klinikach oraz pobyt w renomowanych hotelach o wysokim standardzie, zapewniających pełną ochronę wewnątrz obiektu, w tym przylegającej plaży. Należy mieć na uwadze, że stan wyjątkowy, wprowadzony po zamachach w 2015 roku, może być czasowo znoszony i przywracany w zależności od rozwoju sytuacji. Od dnia 3 lipca 2017 r. obszary produkcyjne, w tym posiadające instalacje przemysłową o charakterze strategicznym dla państwa oraz tereny sąsiadujące z ww. infrastrukturą zostały ogłoszone terenami zmilitaryzowanymi do czasu ustąpienia zagrożenia blokadami i strajkami okupacyjnymi. Prawo wstępu do ww. obszarów posiadają tylko osoby upoważnione. Całkowity zakaz poruszania się obowiązuje w zamkniętych strefach wojskowych. - można przeczytać w treści komunikatu.
MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz .
Wróć do strony głównej
Pełna wersja
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami