TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-07-03 - Warmińskie smakołyki na polskiej Liście Tradycyjnych Produktów!

Obecnie na polskiej Liście Tradycyjnych Produktów, znalazły się dwa produkty z Warmii i Mazur: syrop z buraków i sękacz mazurski. Jednak wielu osobom zależy, aby lokalna żywność była bardziej znana w kraju.

reklama


Anna i Piotr Cimaszkiewicz z Godek, właściciele pierwszego w Olsztynie sklepu z żywnością lokalną - Wiejskie Klimaty, wraz z mieszkańcami gminy Jonkowo, zawiązali Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju i Edukacji Polskiej Wsi. - My i sąsiedzi w swoich gospodarstwach mamy do zaoferowania niewiele produktów ekologicznych - oświadczyła Anna Cimaszkiewicz. - Cała magia i klimat takiego jedzenia polega na tym, że jest robione w domu, w małych ilościach. To nie może być produkcja masowa, tylko manufaktura - dodała Dorota Traut, która dostarcza chleb do Wiejskich Klimatów. Członkowie Stowarzyszenia, przekonują sąsiadów i rolników z okolic, iż warto zainwestować w wytwarzanie ekologicznego jedzenia oraz promować warmińską żywność i tradycyjne. - Chcemy stworzyć markę "wiejskie klimaty", pod którą kryłaby się żywność lokalna i ekologiczna - poinformowała Cimaszkiewicz. - Najważniejsze, by ideę ekologicznej żywności zaakceptowali rolnicy, bo bez nich nic nie zrobimy - wyjaśniła.

Stowarzyszenie ma zamiar przeszkolić rolników, przekonywać ich do wytwarzania lokalnych produktów oraz prowadzenia gospodarstw ekologicznych. Zdobywa ponadto środki na szkolenia dla współpracujących z nimi rolników, organizuje konsultacje z fachowcami i pomaga w przygotowaniu dokumentacji. Dzięki w/w pomocy, m.in. Romualda Prószyńska, która wyrabia z macierzanki miód według autorskiego przepisu, ma szanse ulokować swój wyrób na liście tradycyjnych produktów. Aby jednak "wejść" na ową listę, produkt musi spełniać określone warunki np. 25 lat tradycji, potwierdzonej w literaturze, dokumentach, książkach kucharskich czy na rodzinnych fotografiach.

Smakołyki, które chcą zdobyć miano wytworów lokalnych, na Warmii i Mazurach to przede wszystkim wyroby z mleka koziego i krowiego, np. sery Thorstena Butha z Węgajt, artykuły z lawendy Joanny Posoch, chleb z czarnuszką, serki kozie (maczane w oleju), mięsa przygotowywane według tradycyjnych receptur, różnego rodzaju dżemy, soki... Przysmaki te można zakupić w Wiejskich Klimatach (ul. Partyzantów 16/2). - Mógłby być pewnego rodzaju widokówką z Olsztyna, by turysta, który tu przyjedzie, zobaczył nie tylko zamek, ale mógł kupić produkty warmińskie, chleb, miód, wędlinę - oświadczyła Cimaszkiwicz.

- Na tym właśnie polega koloryt Europy. Jeśli pojadę do Umbrii, to tam jem produkty i potrawy lokalne umbryjskie. To przekłada się na turystykę. Jeśli mamy być konkurencyjni wśród regionów europejskich, to uważam, że sieć takich delikatesów wiejskich może odgrywać ważną rolę pod warunkiem, że będą tam produkty o charakterze lokalnym i ekologicznym z naszego regionu - wyjaśnił Igor Marek Hutnikiewicz, dyrektor Biura Jakości i Znaków Regionalnych.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com