TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2018-05-09 - Kwietniowy wzrost liczby obsłużonych pasażerów we Wrocławiu

Wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 17% pasażerów więcej niż przed rokiem. W kwietniu dużym powodzeniem cieszyły się też nowe połączenia, m.in. do Bari, Gteborga, Kutaisi i Porto.

reklama


W kwietniu 2018 wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 255 tys. pasażerów. To o 17,3% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Sukcesywny wzrost liczby pasażerów wynika z faktu, że przewoźnicy stale rozwijają i wzbogacają siatkę połączeń. W tym sezonie podróżni mają do dyspozycji już rekordowe 85 kierunków. Warto podkreślić, że znacząco rośnie liczba podróżnych zarówno na kierunkach południowych oraz na Wyspy Brytyjskie, jak i do europejskich hubów przesiadkowych i centrów biznesowych, a coraz większą popularnością cieszą się też kierunki wschodnie i północne - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

W szybkim tempie rozwija się segment niskokosztowych połączeń międzynarodowych. W kwietniu z oferty tanich linii skorzystało ponad 182 tys. pasażerów. W porównaniu do ubiegłego roku oznacza to wzrost o blisko 35 %. Już tradycyjnie, niezależnie od pory roku, ogromnym powodzeniem cieszą się kierunki południowe - wypełnienia samolotów lecących na Teneryfę, do Mediolanu, na Kretę (lotnisko Chania) czy do Malagi wyniosły ponad 90%. Podobnie było w przypadku połączeń do Anglii, Szkocji oraz Irlandii.

Pasażerów przybywa również na innych kierunkach. Ogromny wzrost odnotowały linie Wizz Air na tych trasach, na których znacząco zwiększyły liczbę rejsów: do Lwowa (190,8% podróżnych więcej), Londynu Luton (39,3%) oraz holenderskiego Eindhoven (28,7%). O 22,7% wzrosła też liczba pasażerów na trasie do Kijowa. Przewoźnicy niskokosztowi wprowadzili w tegorocznym sezonie letnim 9 nowości. Linie Wizz Air wzbogaciły siatkę o połączenia do Bari, Porto, Kutaisi, Bazylei Miluzy i Gteborga, a Ryanair do Aten, Faro i Podgoricy. Warto podkreślić, że nowe kierunki z wrocławskiego lotniska okazały się strzałem w dziesiątkę. W kwietniu cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem podróżnych.

Z sieciowych lotów międzynarodowych skorzystało w kwietniu 2018 roku blisko 38 tys. pasażerów, czyli o 25,1% więcej niż przed rokiem. Największy wzrost, o blisko 30%, odnotowały linie Lufthansa na trasie do Frankfurtu nad Menem. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie przewoźnik zwiększył liczbę rejsów na tej trasie aż o 50% w stosunku do ubiegłego roku. O ponad 4% wzrosła liczba pasażerów na innej bardzo popularnej trasie - do Monachium. Niezmiennie dużą popularnością cieszy się też połączenie do Kopenhagi. O 9,4% wzrosła liczba pasażerów na obsługiwanej przez PLL LOT trasie na Lotnisko im. Chopina w Warszawie.

Systematycznie, i to jeszcze przed szczytem wakacyjnych wyjazdów, rośnie również zainteresowanie lotami czarterowymi. W kwietniu 2018 wypoczynek z biurem podróży wybrało blisko 10 tys. podróżnych wrocławskiego lotniska - to blisko 200% więcej niż w kwietniu 2017 roku. W tym sezonie w ofercie jest 25 wakacyjnych kierunków, w tym trzy nowości: Ateny, Izmir oraz tunezyjska wyspa Djerba.

Starsze informacje 2018-04-06


Udany pierwszy kwartał 2018 roku na wrocławskim lotnisku
Od stycznia do końca marca Port Lotniczy we Wrocławiu obsłużył ponad 600 tys. pasażerów. Wśród najbardziej popularnych kierunków pozostają miasta słonecznego południa - Teneryfa, Malta, Rzym. Oblegane są również rejsy na Wyspy Brytyjskie i do Kijowa.

W okresie od stycznia do marca ruch pasażerski w Porcie Lotniczym we Wrocławiu wzrósł o 8,8% (w marcu o 8,9%). Wpływ na ten wynik miał znaczny skok w każdym z kluczowych segmentów ruchu. W czołówce znalazły się linie niskokosztowe, z których usług skorzystało ponad 25,5% więcej podróżujących (w marcu 25,8%). Znaczący wzrost - o 17,1% (w marcu o 16%) - odnotowano również w segmencie sieciowych połączeń międzynarodowych. Sporym zainteresowaniem cieszyły się loty oferowane przez biura podróży - wzrost o prawie 160% (w marcu o 173,8%).

W tym sezonie proponujemy aż 85 kierunków, z czego 10 to nowości, m.in. Ateny, Faro, Bari, Podgorica, Kutaisi czy główne lotnisko w Paryżu - tłumaczy Dariusz Kuś, Prezes Portu Lotniczego we Wrocławiu. - Spodziewamy się, że dzięki rosnącej siatce połączeń rok 2018 okaże się dla lotniska we Wrocławiu rekordowy - liczba obsłużonych pasażerów powinna przekroczyć 3,2 milionarelacjonuje Dariusz Kuś, Prezes Portu Lotniczego we Wrocławiu.

W minionym kwartale znaczący wzrost zanotowali przewoźnicy niskokosztowi - wspólny wynik linii Ryanair i Wizz Air to ponad 417 tysięcy pasażerów, co oznacza skok o 25,5% w stosunku do pierwszego kwartału poprzedniego roku. Wśród najpopularniejszych kierunków niezmiennie królują Teneryfa, Malaga, Rzym i Lizbona - mówi Dariusz Kuś. Średnie wypełnienie na tych trasach w okresie styczeń-marzec sięgało, a nawet przekraczało 90%. W marcu dużą popularnością cieszyły się też pierwsze rejsy do Alicante i Barcelony Girony.

Wysokie, bo ponad 90-procentowe wypełnienie charakteryzuje również rejsy na Wyspy Brytyjskie. W pierwszej piątce najbardziej obleganych pozostają Dublin, Cork, East Midlands, Shannon oraz Doncaster. W odpowiedzi na wysokie zapotrzebowanie linie Wizz Air od tego sezonu (lato 2018) wprowadziły dodatkowe rejsy na najpopularniejszych trasach, m.in. do Londynu Luton, Eindhoven, Lwowa oraz Rejkiawiku.

Na uwagę zasługuje też trasa Wrocław-Kijów, na której za sprawą uczących się i pracujących we Wrocławiu Ukraińców średnie wypełnienie rejsów przekroczyło 90%. Już wiadomo, że od listopada trzecie połączenie na Ukrainę z Wrocławia, a drugie do Kijowa (na lotnisko Kijów Boryspol) zaoferuje Ryanair (do Lwowa i Kijowa Żuliany lata Wizz Air).

Statystyki za pierwszy kwartał 2018 w segmencie sieciowych lotów międzynarodowych pokazały wzrost o 17,1% przy liczbie ponad 95 tys. obsłużonych pasażerów. Do najpopularniejszych połączeń należał Frankfurt nad Menem (Lufthansa) oraz Dsseldorf (Eurowings). Od początku roku rośnie też zainteresowanie rejsami linii PLL LOT do Tel Awiwu.

Trend, by słoneczny wypoczynek z biurem podróży planować już zimą, przełożył się również na wzrost zainteresowania lotami czarterowymi. Tych w aktualnej ofercie wrocławskiego lotniska jest 26, z czego nowościami w porównaniu do ubiegłego roku są Tivat, Ateny, Izmir oraz wyspa Djerba. W pierwszym kwartale 2018 roku wzrost w segmencie połączeń czarterowych wyniósł blisko 160% przy ponad 20 tysiącach obsłużonych pasażerów.

Starsze informacje 2018-03-06


W lutym na wrocławskim lotnisku zanotowano bardzo duży wzrost pasażerów korzystających z ofert biur podróży. Ilu pasażerów obsłużył Port Lotniczy Wrocław w drugim miesiącu roku?

W lutym Port Lotniczy Wrocław obsłużył ponad 189 tys. pasażerów. To o 6,8% więcej niż rok temu. Pod koniec zimy dużym zainteresowaniem cieszą się loty na południe Europy - hitem są Teneryfa, Rzym i Lizbona.

W lutym Port Lotniczy Wrocław odnotował wzrosty we wszystkich kluczowych segmentach ruchu. Ogromną popularnością cieszyły się międzynarodowe połączenia niskokosztowe (wzrost o 23,7%), a także loty do największych europejskich portów przesiadkowych (14,8%). Więcej osób skorzystało również z wypoczynku z biurem podróży - tutaj wzrost wyniósł 137,1%.

Luty przyniósł duży wzrost liczby pasażerów korzystających z połączeń niskokosztowych na południe Europy. Jest to widoczne zwłaszcza w średnich wypełnieniach samolotów latających do Hiszpanii, Włoch czy Portugalii. Do najpopularniejszych kierunków należały: Teneryfa (średnie wypełnienie 95,4%), Rzym (92,6%) i Lizbona (91,1%). Wszystkie wymienione połączenia realizują linie Ryanair. Wśród tanich połączeń cały czas dużą popularnością cieszą się loty na Wyspy Brytyjskie. W lutym wypełnienia samolotów lecących do Dublina wyniosły średnio 94,8%, Liverpoolu - 92,6%, a East Midlands - 92,5%.

Wzrosło zainteresowanie podróżnych ofertą sieciowych połączeń międzynarodowych. W lutym do najpopularniejszych połączeń należał Frankfurt nad Manem (Lufthansa), Tel Awiw (PLL LOT) oraz Zurych (zimowa nowość debiutujących we Wrocławiu linii SWISS).

W lutym podróżni bardzo chętnie korzystali też z ofert biur podróży. Pasażerów było blisko 6 tys. - to o 137% więcej niż w ubiegłym roku. Czarterowe lato 2018 ruszy pod koniec marca. Nowościami będą Tivat, Ateny, Izmir i Djerba.

Starsze informacje 2018-02-06


Dobry styczeń we Wrocławiu
Nowy rok dobrze rozpoczął się dla portu lotniczego we Wrocławiu. Które kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem? Jakiego rodzaju połączenia były najpopularniejsze? Władze portu opublikowały miesięczne statystyki.

Nowy rok zaczął się bardzo dobrym wynikiem dla Portu Lotniczego Wrocław. W styczniu wrocławskie lotnisko obsłużyło 201 248 pasażerów. To przełożyło się na ogólny wzrost ruchu o ponad 10%. Na szczególną uwagę zasługuje sukces międzynarodowych połączeń niskokosztowych. Tanie linie lotnicze obsłużyły w styczniu ponad 142 tys. pasażerów, czyli o blisko 27% więcej niż przed rokiem - zauważa Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. Wpłynęła na to rozwijająca się siatka połączeń, która przez ostatni rok powiększyła się między innymi o Agadir, Palermo, Neapol, Lizbonę, Rejkiawik czy Lwów. Każdy z tych kierunków jest inny
i właśnie ta różnorodność jest naszym atutem
- dodaje.

Styczeń przyniósł duży wzrost liczby pasażerów korzystających z połączeń na południe Europy. Hitem była Teneryfa - samoloty na tej trasie były wypełnione średnio w 92,5%. Bardzo dobre wyniki zanotowały także Lizbona i Malaga, w przypadku których średnie wypełnienie wyniosło 88%. Zimą podróżni chętnie planują krótkie wyjazdy w atrakcyjne miejsca. - mówi Dariusz Kuś. Jesteśmy przekonani, że ta tendencja będzie się utrzymywała w kolejnych miesiącach. Przewoźnicy zaproponują nowe połączenia na południe, w tym Ateny, Bari, Porto czy Kutaisi - dodaje.

Dużą popularnością cieszy się również połączenie do Kijowa (91,8% obłożenia). Nie słabnie zainteresowanie kierunkami na Wyspy Brytyjskie. Na czele znajdują się Cork, Dublin, Doncaster, East Midlands z 89-procentowym wypełnieniem.

W ruchu sieciowym międzynarodowym wrocławskie lotnisko odnotowało 20-procentowy wzrost z łączną liczbą 28 663 pasażerów. Wpływ na to miała duża liczba połączeń do największych portów przesiadkowych w Europie. Do najpopularniejszych należy Frankfurt nad Menem, Monachium, Dusseldorf, a także nowość sezonu zimowego - Zurych obsługiwany przez linię SWISS. W maju w Porcie Lotniczym Wrocław zadebiutują francuskie linie Air France. Od 26 maja przewoźnik zabierze wrocławskich podróżnych na główne lotnisko w Paryżu im. Charles de Gaulle'a.

W styczniu podróżni bardzo chętnie korzystali z ofert biur podróży - było ich blisko 7 tys. To o 151% więcej niż w ubiegłym roku. W obecnym rozkładzie lotów zadebiutowały dwie czarterowe nowości, między innymi Zanzibar Itaki. Połączenie od początku cieszyło się ogromną popularnością. Co ciekawe, wśród pasażerów było nie tylko wielu mieszkańców Dolnego Śląska, ale i innych województw - mówi Dariusz Kuś. Sezonową nowością był również Turyn, który przyciągnął osoby poszukujące ciekawego pomysłu na spędzenie ferii zimowych - dodaje.Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2018 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com