TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2005-12-05 - Kopalnia Soli w Wieliczce pozostanie jednak państwowa

Kopalnia Soli w Wieliczce - jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Małopolski nadal będzie należeć do Państwa

reklama


Andrzej Mikosz minister skarbu podczas obchodów święta "solnej Barbórki" powiedział, że kopalnia nie zostanie sprywatyzowana. W swym przemówieniu do górników powiedział - Ta kopalnia jest największym klejnotem, jaki Polska posiada. W odpowiedzi na pytania, w jaki sposób będzie prowadzona komercjalizacja kopalni, chcę państwa uspokoić: komercjalizacja Przedsiębiorstwa Państwowego Kopalnia Soli w Wieliczce będzie prowadzona nie w celu prywatyzacji. Ten klejnot pozostanie na zawsze klejnotem narodu polskiego - słowa te padły w komorze solnej Warszawa.

Kopalnia soli w Wieliczce posiada bogatą siedemset letnią historię będąc przy tym nowoczesnym ośrodkiem zdrojowym i turystycznym. Modernizacja obiektu odbywa się w taki sposób, aby zabytek nie stracił swojej historycznej wartości. Dyrekcja kopalni przyznaje, że obecnie ruch turystyczny w obiekcie jest znaczny.

W 2005 roku uratowano przed zniszczeniem zabytkowej kaplicy św. Jana, która pochodzi z XVIII wielu, została ona udostępniona dla ruchu turystycznego oraz celebrowania uroczystości religijnych.

Planowane jest również zmodernizowanie infrastruktury 17 hektarów gruntów wokół kopalni.

Kopalnia soli w Wieliczce działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku, w tym czasie wydobyto 7,5 mln metrów sześciennych tzw. pustek poeksploatacyjnych. Wydrążono dotychczas 26 szybów na dziewięciu poziomach wybrano sól z 2 tys. 40 komór. Zadziwiająca jest długość korytarzy pod Wieliczką - to aż 300 km.

Turyści przyjeżdżają tu od XVIII wieku. W obecnej chwili trasa turystyczna to dwa i pół kilometra prowadząca przez ponad dwadzieścia komór. Od 1978 roku kopalnia soli "Wieliczka" znajduje się na I Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com