TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-07-02 - Wyspa Rugia złocistą plażą Bałtyku

Wielu turystów, którzy kochają wypoczynek nad morzem stawia na pierwszym miejscu plaże nadbałtyckie. Entuzjaści twierdzą, że plaże nad Bałtykiem gromadzą wszystkie zalety jakie musi mieć plaża.

reklama


Na tych plażach nie brakuje słońca, wiatru, zapachu słonego morza i rozgrzanego piachu, szumu fal. Są też wydmy z ostrymi trawami i sosnowy las za nimi. Na plaży są muszelki, drobne kolorowe kamyki nad samą wodą, kawałki czarnego drewna wyrzuconego na brzeg.
Choć woda w naszym Bałtyku nie dorównuje przejrzystością wodzie w morzach Śródziemnym, Czerwonym, Czarnym, Egejskim, ale za to przyjemnie faluje, czasami się burzy. Bałtycki piasek jest akuratny, bo nie jest ani zbyt miałki, ani zbyt gruby, ani szary jak cement, ani zbyt biały, ale złocisty.

Podobno Wyspa Rugia łączy w sobie to, co najlepsze z plaż bałtyckich. Jest tam niemiecki porządek, czystość, spokój. Na Rugii można poczuć klimat kurortów sprzed lat, szczególnie w miejscowościach Binz i Sellin. Zachowały się tam pensjonaty budowane pod koniec XIX i na początku XX wieku. Nowsze domy wczasowe umiejętnie wkomponowano w starą architekturę. Elementem pozytywnym, odróżniającym tamte kurorty od polskich kurortów jest brak bazaru, wesołych miasteczek, ryczącej muzyki.

Szeroki pas plaży ciągnie się kilometrami. Można wybrać albo miejsca cichsze albo opalać się w towarzystwie. Dziksze plaże umiejscowione są na południu. Plaże bardziej cywilizowane są w samych kurortach. Tam w morze wychodzą drewniane pomosty, do których przybijają statki wycieczkowe. Za wydmą jest deptak, a zanim stoi szereg pensjonatów i hotelików z restauracyjnymi ogródkami.

Rugia ma coś więcej do zaoferowania niż leżenie na plaży. Idąc na północ tuż za portem w Sassnitz brzeg gwałtownie się podnosi i przechodzi w białe klify. Plaża zmienia się w rumowisko kamieni. Są to wzgórza kredowe - dawniej źródło kredy do szkół i temat obrazów romantyka niemieckiego Caspara Davida Friedricha. Wysunięty najdalej na północ przylądek Arkona to miejsce, w którym założyło gród plemię słowiańskich Ranów. Tuż obok znajduje się świetnie zachowana rybacka wioska domów zbielonego muru pruskiego - Vitt. W miejscowości Prora można podziwiać "Kolosa z Rugii", czyli ośrodek wypoczynkowy zbudowany przez nazistów w latach 1936 - 1937.

Na Rugię można się przepłynąć ze Świnoujścia statkiem wycieczkowym. Można wybrać też podróż lądową samochodem. Prowadzi tam wąska asfaltowa droga, zamknięta koronami starych drzew, biegnie między starannie utrzymanymi, obsianymi zbożem polami. Wszystko pachnie tu spokojem i porządkiem.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com