TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2004-02-04 - Lotnisko przyszłości?

Po zamachach terrorystycznych we wrześniu 2001 r. wzrosła troska o bezpieczeństwo na lotniskach, a co za tym idzie wzrosło zapotrzebowanie na weryfikujące tożsamość technologie. Na określenie tożsamości na podstawie np. tęczówki oka, kształu twarzy, dłoni, głosu, linii papilarnych czy sposobu chodzenia pozwalają technologie biometryczne.

reklama


Być może w przyszłości na lotniskach urządzenia biometryczne będą samodzielnie "wyłuskiwać" z tłumu podejrzane osoby - nie będzie więc kolejek do okienek z napisami: "Obywatele UE" i "Pozostałe kraje". Już obecnie w portach lotniczych Frankfurtu czy Amsterdamu pasażerów objętych programem frequent-flyer odprawia się przy zautomatyzowanym stanowisku wyposażonym w czytnik geometrii dłoni lub skaner tęczówki oka.

Na lotnisku w stolicy Japonii od niedawna działa system rozpoznający twarze, pracownicy London City Airport także korzystają z tego systemu. Biometria znalazła też zastosowanie poza lotniskami - codziennie 8 tys. pasażerów promów łączących Danię i Bornholm korzysta ze skanerów linii papilarnych. Trwają też prace nad paszportami (a także innymi dokumentami), które będą wyposażone w indywidualny biometryczny wzorzec. Na przejściach granicznych będzie odczytywany wzór tęczówki oka i porównywany z zapisem w mikrochipie. Na amerykańskich lotniskach przyjeżdżający do USA są fotografowani a ich palce są skanowane.

Od 26 października podróżni z krajów, które mają podpisaną z USA umowę o ruchu bezwizowym będą musieli przy wjeździe do Stanów Zjednoczonych posługiwać się paszportami z danymi biometrycznymi. Już obecnie Sri Lanka od ubiegających się o wizy pobiera odciski palców, cyfrowe wzorce twarzy i tęczówki oka.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com