TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2010-01-11 - "Szczęść Boże" - pierwsza podziemna trasa pielgrzymkowa

W Kopalni w Wieliczce została uruchomiona trasa pielgrzymkowa "Szczęść Boże" . Teraz wszyscy chętni będą mogli obejrzeć nie tylko wielickie kaplice, ale poznają również religijne zwyczaje górników.

reklama


Mimo kryzysu turystyka pielgrzymkowa świetnie się rozwija. Ten trend został wykorzystany przez Wieliczkę. Jak powiedział Stanisław Dziwisz w trakcie otwarcia trasy, w wielickiej kopalni podtrzymywana jest tradycja wiary oraz kult jej patronów. Szlak biegnie przez podziemne kaplice i jest świadectwem wiary pracujących tutaj ludzi.

Od XVI do XX w. kopalnia posiadała 40 kaplic, kapliczek, ołtarzy, religijnych obrazów oraz rzeźb. Górnicy zjeżdżając w podziemia do pracy, śpiewali "Salve Regina". Każdy dzień rozpoczynali od modlitwy. W każdym nowopowstałym przodku umieszczany był krzyż lub obraz święty. Austriacy zakazali praktyk religijnych w kopalni. Sytuacja nieco się poprawiła, kiedy weszły w życie reformy józefińskie (1780-1790), zezwalające na odprawianie mszy w kopalni kilka razy w roku. Turyści będą mogli zobaczyć m.in. zachowaną XVII-wieczną rzeźbę Matki Boskiej Zwycięskiej. Pracownicy kopalni otaczali kultem św. Kingę, św. Barbarę, św. Antoniego Padewskiego i św. Klemensa. Do dziś zachowało się górnicze pozdrowienie "Szczęść Boże", którym witają się oraz żegnają pracownicy kopalni (stąd wzięła się nazwa trasy).

Trasa poprowadzi nas do barokowej kaplicy św. Antoniego (pierwsze nabożeństwo zostało w niej odprawione w 1698 r.) oraz kaplic: św. Krzyża, św. Jana oraz św. Kingi. Na przejście całej trasy pielgrzymkowej należy zarezerwować sobie ok. dwóch godzin (konieczna rezerwacja, zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem). Po zakończeniu pielgrzymki można uczestniczyć we mszy w kaplicy św. Jana.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com