TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Na program festiwalu, który rozpocznie się w Krakowie w sobotę, a zakończy 1 lipca, składają się koncerty, wykłady, wystawy, warsztaty, czy ceremonie religijne.
reklama
Jak twierdzą sami organizatorzy festiwalu, jego celem jest wzajemne poznanie się i budowanie szacunku i zrozumienia Polaków i Żydów poprzez kulturę i historię żydowską.
Jak powiedział na środowej konferencji prasowej dyrektor festiwalu Janusz Makuch, najważniejsze, aby kolejna edycja festiwalu była kolejnym bardzo ważnym ogniwem w procesie edukacyjnym mającym na celu przemianę mentalną i kulturową Polaków, ludzi dobrej woli, postrzegających kulturę żydowską jako integralny i oczywisty element wspólnej kultury europejskiej.
Odbywający się w Krakowie festiwal jest jedną z największych i najważniejszych imprez tego typu na świecie. Prezydent Kaczyński objął nad nim honorowy patronat.
Pierwszym punktem imprezy jest piątkowa ceremonia przywitania szabatu, która odbyć ma się w synagodze Tempel.
Tego roku zaplanowanych jest 68 spotkań warsztatowych w 17 cyklach tematycznych, 28 koncertów, 22 wykłady, 165 spotkań i promocji książek, 14 projekcji religijnych i cztery ceremonie religijne. Do Krakowa zjedzi 140 zaproszonych artystów z całego świata, m.in. z Kanady, Argentyny, Niemiec, Francji, Stanów Zjednoczonych, Izraela i Polski. Będziemy mogli przespacerować się po Kazimierzu, zwiedzić synagogi, czy też odwiedzić żydowskie cmentarze.
Do Krakowa przyjedzie w tym roku m.in. trójka izraelskich kantorów: Yaacoy Motzen, Chaim Adler i Israel Rand. Będziemy mogli ich podziwiać podczas niedzielnego koncertu kantorów (24.06), "Jeśli zapomnę Ciebie, Jeruzalem…", który odbędzie się w synagodze Tempel.
Za to w sobotę, dzień wcześniej w synagodze Kupa obejrzymy koncert grupy Kroke. Wszystkie występy w synagogach, w klubie Alchemia, czy też na ulicznych scenach w Kazimierzu (na Placu Nowym, Ciemnej, Szerokiej), zakończy w niedzielę (1.07) wieczorny koncert "Leopold Kozłowski i goście" w synagodze Tempel.
Pośród zaplanowanych wystaw znalazła się "Pamięć tej chwili z odległości lat, które miną", która odbędzie się w dawnej fabryce Schindlera na ulicy Lipowej (wernisaż 23 czerwca). Będziemy mogli obejrzeć projekty multimedialne, instalacje, dzieła Nelyy Agassi, Mirosława Bałki, Chrystiana Boltanskiego, Stanisławy Celińskiej.
Jeśli chodzi o filmy to będą one prezentowane w Kinie Pod Baranami. Publiczność zostanie ugoszczona takimi obrazami jak "Dworzec Gdański" Marii Zmarz-Koczanowicz, czy "Nuremberg, The Nazis Facing their Crimes" Chistiana Delage’a.
30 czerwca obędzie się, jak zwykle w plenerze, koncert finałowy na wielkiej scenie przy ul. Szerokie
j.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami