TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2009-08-12 - Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej

W środę w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczęła się impreza, w której udział weźmie ponad tysiąc gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych oraz 15 zespołów regionalnych. Są to 43. Sabałowe Bajania, w czasie których widzowie będą mogli posłuchać muzyki i gwary ludowej, a także zobaczyć zespoły folklorystyczne nie tylko z Podhala.

reklama


Głównym wydarzeniem imprezy jest Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Profesjonalne jury, w składzie etnografów, etnomuzykologów i znawców folkloru, w trakcie trzydniowych przesłuchań wyłonią najlepszych artystów ludowych, którzy z całej Polski zjechali do Bukowiny Tatrzańskiej.

Od środy do niedzieli w Bukowinie Tatrzańskiej będą się odbywały imprezy plenerowe, podczas których zaprezentuje się 15 zespołów folklorystycznych i folkowych z Polski, Słowacji, Mołdawii, Ukrainy, Francji i Węgier.

Kulminacją Sabałowych Bajań będzie zaplanowana na sobotni wieczór "Sabałowa Noc", w trakcie której pięciu nowych zbójników dołączy do braci zbójeckiej, muszą się oni w sposób szczególny odznaczać jeśli chodzi o tworzenie góralskiej kultury. Nowych zbójników mianuje hetman zbójnicki profesor Stanisław Hodorowicz. W poprzednich latach do braci zbójeckiej, liczącej ponad 130 osób, dołączyli m.in. już nieżyjący Marek Perepeczko oraz Michał Żebrowski i Jarosław Kalinowski.

W trakcie imprezy swoją działalność zaprezentują twórcy ludowi, odbędą się zawody strzeleckie, a odwiedzający Bukowinę Tatrzańską będą mogli spróbować potraw regionalnych. Na zakończenie, podczas Sabałowej Nocy, odbędzie się pokaz sztucznych ogni.

Pierwsze Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej zorganizowano w 1967 roku. Pomysłodawcą był Józef Pitorak- ówczesny prezes Domu Ludowego. Początkowo był to konkurs gawędziarzy i instrumentalistów, w zamyśle pomysłodawców miała to być impreza lokalna, jednak w miarę upływu lat nabrała charakteru ogólnopolskiego a jej program znacznie się poszerzył.

Patronem konkursu jest jeden z najwybitniejszych gawędziarzy i muzyków Podhala- Jan Krzeptowski Sabała (1809-1894), a wielkim orędownikiem kultury ludowej i przyjacielem Sabałowych Bajań był ks. prof. Józef Tischner. Głównym organizatorem imprezy jest Bukowiańskie Centrum Kultury "Dom Ludowy".



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com