TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach został zmodernizowany. Utworzone zostały nowe ścieżki dla turystów, podświetlono najciekawsze skały, zbudowano drewniane schody i pomosty. Koszt remontu to blisko 400 tysięcy złotych.
reklama
- Przeprowadzone w ciągu ostatniego roku roboty modernizacyjne poprawiły walory naszego rezerwatu, będącego jedną z największych atrakcji turystycznych regionu tarnowskiego. Już teraz odwiedza nas 50 tys. turystów rocznie, a spodziewamy się jeszcze większego ruchu - powiedział dyrektor Parków Krajobrazowych Pogórza, Jerzy Zawartka.
- Prowadzone od roku prace zmierzały w dwóch kierunkach: ochrony najbardziej wartościowych okazów fauny i flory, m.in. mchów, porostów i nietoperzy, oraz poprawy warunków zwiedzania Skamieniałego Miasta- dodaje.
Dyrektor poinformował także, że ochrona nietoperzy będzie możliwa dzięki wybudowaniu 20 budek lęgowych i monitoringu ssaków.
- Udało się też zinwentaryzować występujące na terenie rezerwatu nietoperze - doliczono się dziesięciu ich gatunków - mówi Jerzy Zawartka.
W ramach remontu i poprawienia warunków dla turystów oznakowano ścieżki spacerowe, podświetlono najciekawsze szlaki, na trudnych podejściach i uskokach powstały drewniane schody, pomosty i barierki. Środkiem rezerwatu przeprowadzono ścieżkę edukacyjną, zaopatrzoną w tablice i foldery informacyjne.
Remont referatu umożliwiły środki z dotacji EkoFunduszu (300 tysięcy złotych). 100 tysięcy zł pochodzi z dofinansowania gminy Ciężkowice i starostwa powiatowego w Tarnowie.
Skamieniałe Miasto, to jedna z najbardziej znanych i największych atrakcji turystycznych w regionie tarnowskim. Jego powierzchnia to 15 ha. Niektóre z występujących w rezerwacie skał posiadają swoje nazwy np. Czarownica, Ratusz, Warownia, Orzeł, Borsuk, Piramidy i Grzybek. Teren ten jest pod ochroną już od 1931 roku.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami