TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-01-12 - Kraków - Tarnów - znamy już trasę kolejnego odcinka Szlaku Bursztynowego w Polsce!

Międzynarodowa trasa turystyczna Szlak Bursztynowy biegnie obecnie z Budapesztu do Krakowa. Został wytyczony kolejny jej odcinek - z Krakowa do Tarnowa.

reklama


W czwartek, 12 stycznia Nina Gałuszka, koordynator Szlaku Bursztynowego, poinformowała PAP, że zespół Greenways, który zajmuje się europejskimi "zielonymi szlakami" wraz z krakowskim oddziałem PTTK ustalili przebieg nowego odcinka szlaku.

Drugi polski odcinek Szlaku Bursztynowego będzie przebiegać z Krakowa, przez Niepołomice, Bochnię, Nowy Wiśnicz, Lipnicę Murowaną, Iwkową, Czchów, Zakliczyn i wzdłuż Dunajca do Tarnowa, czyli przez najbardziej atrakcyjne miejscowości wschodniej części województwa małopolskiego.

Gałuszka wyjaśnia - "Trasa ta ma również posiadać lokalne pętle tematyczne, atrakcyjne dla tworzenia przyszłego produktu turystycznego. Szlak z założenia, oprócz trasy rowerowej, ma być szansą dla rozwoju lokalnych inicjatyw, wspierać rozwój ekoturystyki i turystyki dziedzictwa kulturowego".

Szlak Bursztynowy jest polsko-słowacko-węgierską inicjatywą ekoturystyczną. Przebiega przez miejsca najbardziej cenne pod względem kulturowym, przyrodniczym i historycznym. Trasa od Budapesztu przez Bańską Szczawnicę na Słowacji do Krakowa liczy ok. 400 km.

Polski odcinek szlaku otwarto w 2004 roku. Rozpoczyna się na polsko-słowackim przejściu granicznym Bobrov/Lipnica Wielka na Orawie i biegnie do Krakowa przez: przełęcz Krowiarki do Zawoi, Suchą Beskidzką, Zembrzyce, Stryszów, Lanckoronę, Kalwarię Zebrzydowską, Skawinę.

Na szlaku znajdują się również pętle tematyczne, mające na celu prezentacje lokalnych inicjatyw na rzecz ochrony kultury i przyrody, takie jak: Ośrodek Edukacji Środowiskowej w Zawoi Przysłop, warsztaty rękodzieła Klubu Młodego Rzeźbiarza w Wysokiej oraz tradycyjny warsztat wytwarzający drewniane malowane zabawki w Stryszawie.

Na trasie szlaku można także skosztować zdrową i ekologiczną żywność, którą poleca gmina Stryszów. Natomiast w Lanckoronie można spróbować tradycyjnie wypiekanego chleba



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com