TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-02-12 - Jest szansa, że statki będą wpływać do Elbląga

- Mierzeja Wiślana będzie wyspą, Krynica Morska oderwana od stałego lądu, a Elbląg - portem morskim. To nie futurystyczna wizja, ale plan, który ma zostać zrealizowany do 2010 roku. Chyba, że sprawie łeb ukręcą samorządowcy i ekolodzy - czytamy w "Dzienniku".

reklama


Na przecięcie Mierzei Wiślanej polski rząd chce z budżetu Unii Europejskiej 80 mln euro. Obecnie nie można przepłynąć z Bałtyku do Elbląga, jednak już za kilka lat stanie się to możliwe za pomocą przekopu. Jeśli się uda pozyskać pieniądze te większe jak i mniejsze statki będą mogły dotrzeć drogą wodną przez Zalew Wiślany do Elbląga.

Jedyną drogę na morze prowadzącą przez Cieśninę Pilawską blokuje od dziewięciu miesięcy Rosja. Prace budowlane mają ruszyć w 2008 roku, a ich koniec przewidywany jest na 2010r.

Zdaniem ekologów plan realizacji zagraża przyrodzie. -Słona woda zaleje wpływającą do zalewu słodką wodę rzek. Ucierpią ptaki, zniszczone zostaną tarliska śledzi, a zasolenie zalewu spowoduje rozrost glonów uciążliwych dla rybaków - mówi prof. Maciej Gromadzki, ornitolog z Polskiej Akademii Nauk i przewodniczący Wojewódzkiej Rady Ochrony Środowiska.

Wójt Krynicy Adam Ostrowski zgadza się z opinią profesora - Nie należy naruszać ekosystemu - to po pierwsze. Po drugie, przekop nie poprawi naszych stosunków z Rosją, a po trzecie, jeśli zniszczona zostanie przyroda, to turyści do nas nie przyjadą.

- Z całą pewnością nie dojdzie do zniszczenia środowiska naturalnego. Przekop tylko pomoże naszemu regionowi ekonomicznie. Ożyje port w Kątach Rybackich, powstaną nowe miejsca pracy, rozbudują się wodne szlaki turystyczne- twierdzi Stanisław Kochanowski, wójt sąsiedniego Sztutowa.

A więc zdania są podzielone między władzami samorządów. Ekolodzy z Greenpeace'u uważają, że decydują względy ekonomiczne. Planowanym miejscem przekopu są Skowronki, gdzie mierzeja jest najwęższa. Najwięcej protestu zgłaszają władze Krynicy Morskiej, iż odcięta ona zostanie od stałego lądu. Nie protestują władze gminy Sztutowa, ponieważ zostanie ona na stałym lądzie.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com