TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-09-14 - Muzeum Sztuki Dekoracji w Paryżu dostępne dla zwiedzających

Już 15 września otwarte zostanie w Paryżu Muzeum Sztuki Dekoracyjnej. Obiekt przez ostatnie dziesięć lat był poddawany kosztownej renowacji i nie był udostępniany dla zwiedzających. Prace modernizacyjne prowadzone były przez cztery ekipy architektów oraz konserwatorów, a ich koszt wyniósł około 35 mln euro. Renowacja muzeum była możliwa dzięki inicjatywie Helene David-Weill, która jest żoną jednego z najbardziej wpływowych francuskich bankierów i mecenasa sztuki.

reklama


Muzeum Sztuki Dekoracyjnej mieści się w jedyn ze skrzydeł kompleksu pałaców Luwru od 1905 roku. Zbiory obejmują około 150 tysięcy obiektów począwszy od zrekonstruowanej XV-wiecznej komnaty sypialnej po prace współczesnego projektanta Philippe Starcka. Na całość kolekcji składają się głównie obiekty prywatnych ofiarodawców, którze są dokumentem stylu umeblowania i dekoracji typowych dla francuskiej arystokracji i burżuazji na przestzreni wieków. - Naprawdę staramy się pokazać francuski gust i smak - powiedziała rzeczniczka muzeum Marie-Laure Moreau.

Zbiory największych mistrzów meblarstwa z XVIII wieku przedstawione są chronologicznie i tematycznie i przedstawiają splendor i bogactwo, jakim otaczali się zamożni Francuzi. Specjalnością Muzeum Sztuki Dekoracji są pochodzące z róznych epok wnętrza - pokoje, apartamenty, i salony. Prawdziwa gratką dla zwiedzających bedzie mozliwość zwiedzenia apartamentu z lat dwudziestych projektantki mody Jeanne Lanvin.
- Nazywany jest on "Moną Lizą kolekcji" - zaznaczyła Moreau.

- Zupełnie inna w nastroju jest dekoracja sypialni z domu barona Williama Hopea, znanego bankiera z połowy XIX wieku. Jest też wspaniałe brązowe łoże z baldachimem należące do Lucie Delabigne - XIX-wiecznej kurtyzany, która stała się pierwowzorem Nany, kobiety fatalnej z powieści Emila Zoli - powiedziała Moreau.

Wystawa obejmie jedynie część całej kolekcji muzeum, by skupić się na wybranych trendach oraz uwypuklić walory przedstawionych eksponatów.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com