TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
- Tama wzniesiona ponad trzy tysiąclecia temu rękami hetyckich robotników, znowu będzie służyła ludności środkowej Anatolii. Po zakończeniu wykopalisk została zrekonstruowana i oddana do użytku - informuje serwis internetowy "Turkish Daily News".
reklama
Kamienna tama, która tworzy sztuczne jezioro, służące lokalnej ludności do nawadniania pól, znajduje się na terenie Alacahoyuk i jest jedną z najstarszych konstrukcji inżynieryjnych na świecie. Obiekt został wybudowany w 1240 r. p.n.e, a odnaleziono go na początku XX wieku podczas trwania prac wykopaliskowych w Alacahoyuk w 1936 roku. Tama po jej odnalezieniu znajdowała się w prawie nienaruszonym stanie. Hetyci posłużyli się do jej budowy gliną, która jest jedyna różnicą w budowie współczesnych tam. Z glinianych tabliczek odnalezionych w ruinach Alacahoyuk wiadomo, że tama powstała na zlecenie Tudhaliya IV, który był jednym z ostatnich królów hetyckiego imperium.
- Działalność starożytnej tamy została zainaugurowana powtórnie po 3240 latach od jej wzniesienia. Obecnie będzie dostarczała wodę na pola 2300 mieszkańców wsi leżącej przy starożytnym Alacahoyuk- powiedział prof. Aykut Cinaroglu, kierujący pracami wykopaliskowymi w Alacahoyuk.
Uroczyste otwarcie tamy zebrało wielu archeologów prowadzących wykopaliska oraz przedstawicieli firmy inżynieryjnej nadzorującej rewitalizację zabytku.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami