TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2009-09-16 - Fiasko prywatyzacji polskich uzdrowisk?

Pierwszy etap prywatyzacji polskich uzdrowisk zakończył się niepowodzeniem. Najprawdopodobniej zaledwie jedna z pięciu spółek ma szansę stosunkowo szybko pozyskać inwestora.

reklama


Ministerstwo Skarbu Państwa zarządza obecnie 25 uzdrowiskami. 5 z nich miało w tym roku zdobyć inwestorów. Na sprzedaż wystawiono uzdrowiska w Ustce, Kamieniu Pomorskim, Przerzeczynie, Wieńcu, Krakowie Swoszowicach. Niestety szansę na sprzedaż ma tylko to pierwsze. Uzdrowiskiem w Ustce zainteresowało się dwóch inwestorów, natomiast resort zdecydował się dopuścić do finałowej tury negocjacji tylko jednego z nich.

Ze względu na złą sytuację finansową, dwaj potencjalni inwestorzy Uzdrowiska Kamień Pomorski - nie zainteresowali się nim. Podobna sytuacja była także w przypadku Uzdrowiska Przerzeczyn. Proces prywatyzacyjny został zakończony bez wyłonienia inwestora. Ponowne zaproszenie do negocjacji opublikowano 2 września, a termin składania ofert wyznaczono do 25 września. Obecnie trwają negocjacje w sprawie sprzedaży Uzdrowiska Wieniec, przy czym ministerstwo nie podało terminu ich zakończenia. Inwestorem jest spółka STP Investment z Bochni. Natomiast złożone oferty na kupno Uzdrowiska Kraków Swoszowice, były poniżej oczekiwań Skarbu Państwa. Po ponownym ogłoszeniu odpowiedziało inwestorów, z czego MSP dopuściło do badania ksiąg spółki czterech z nich (STP Investment, CenterMed z Tarnowa, GVM i Remes z Krakowa). Cza na złożenie oferty wyznaczono do 18 września.

Ministerstwo nie zraża się jednak potyczkami i już rozpoczęło procedurę prywatyzacyjną kolejnych uzdrowisk. Uzdrowiska znajdujące się w Busku-Zdroju, Ciechocinku, Kołobrzegu, Krynicy-Żegiestowie, Lądku-Długopolu, Rymanowie i Świnoujściu, na pewno nie zmienią właściciela.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com