TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2009-12-07 - Co nowego w rozkładzie jazdy pociągów na Mazowszu?

Kolej Mazowiecka od 13 grudnia będzie dysponowała mniejszą niż do tej pory liczbą pociągów, zaś Warszawska Kolej Dojazdowa nie wprowadzi żadnych drastycznych zmian w swoim rozkładzie. Zarządy spółek zapowiedziały, że nie podniosą cen biletów, zostanie natomiast poszerzona strefa obowiązywania wspólnego biletu. Koleje Mazowieckie mają w planach przewiezienie w roku 2010, 53 mln pasażerów, tzn. o 2 mln więcej, niż w roku bieżącym. Z rozkładu zniknie 6 pociągów. Zostanie zmniejszona liczba połączeń na trasie z Warszawy do Skierniewic, Rembertowa i Małkini. Pojawi się natomiast więcej kursów z Warszawy do Mrozów, Łochowa, Wołomina oraz Góry Kalwarii. Będzie więcej pociągów pospiesznych, ich liczba wzrośnie z 9 do 12.

reklama


Rozkład jazdy pociągów WKD raczej się nie zmieni. Tak jak do tej pory, w dni powszednie będzie jeździć 129 pociągów, zaś w świąteczne 76. Na popularnej trasie między Komorową a Warszawą składy będą kursować w godzinach szczytu co 7-10 minut. Godziny odjazdu nie ulegną zmianie - 10 min. przed każdą pełną godziną do Milanówka oraz 20 min. po każdej pełnej godz. do Grodziska Mazowieckiego.

Rozkłady jazdy obu przewoźników zostały zmienione w związku z dotacjami, jakie spółki dostaną w przyszłym roku z budżetu województwa. Sumy będą takie same jak w tym roku, Koleje Mazowieckie otrzymają 183,5 mln zł, zaś WKD 6,7 mln.

Spółki mają braki w taborach, a to z klei utrudnia im ułożenie wygodnego dla pasażerów rozkładu. Arkadiusz Olewnik, tymczasowy prezes Kolei Mazowieckich powiedział, że przyszły rok będzie pod tym względem "krytyczny", bowiem spółka otrzyma 20 nowych składów dopiero w 2011 r. WKD ma zamiar podpisać umowę na nowy tabor w przyszłym roku .

Tczą się obecnie rozmowy z miastem Warszawą odnośnie rozszerzenia strefy obowiązywania wspólnego biletu na pociągi oraz komunikację miejską o kolejne miejscowości. Na razie są to negocjacje niezobowiązujące, jednak rozszerzenia strefy można się spodziewać w przyszłym roku.

Za Koleje Mazowieckie odpowiada samorząd województwa. Spółka posiada 10 proc. udziału w rynku, dając pracę ok. 2,5 tys. pracownikom. WKD zajmuje się obsługą pasażerskiego ruchu kolejowego na linii Warszawa Śródmieście - Grodzisk Mazowiecki, wraz z odgałęzieniem w Podkowie Leśnej do Milanówka. Z połączenia korzysta każdego dnia ok. 26 tys. pasażerów.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com