TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2009-03-29 - Warmia i Mazury: każdy turysta znajdzie coś dla siebie

Warmia i Mazury oferują turystom ponad 11,5 tysiąca miejsc noclegowych. Jak powiedziała PAP Teresa Ławrynowicz z departamentu turystyki urzędu marszałkowskiego w Olsztynie, turyści znajdą tu hotele - od pięciu do jednej gwiazdki, ale także kempingi, pensjonaty oraz schroniska.

reklama


Do najbardziej wymagających klientów swoją ofertę kieruje pięciogwiazdkowy hotel spa dr Ireny Eris pod Ostródą. Jest to jedyny w regionie hotel najwyższej kategorii. Oprócz niego w okolicy jest pięć hoteli czterogwiazdkowych.

Atrakcją, która przyciąga turystów są warmińskie i mazurskie jeziora, goście mogą skorzystać m.in. z 240 kąpielisk zorganizowanych. Nadzór nad nimi sprawuje warmińsko-mazurska stacja sanitarno-epidemiologiczna w Olsztynie. W 2008 r. pierwszy raz po wielu latach zezwolono na kąpiel w Zalewie Wiślanym. Kąpieliska były tam otwarte jednak tylko przez krótki czas, bo w akwenie ponownie doszło do skażenia bakteryjnego. Od kilku lat dla turystów atrakcyjne jest Giżycko - leżące po środku szlaku Wielkich Jezior - promujące się jako wodniacka stolica Polski, rywalizujące o to miano z Mikołajkami. "Nie zawłaszczamy sobie tej nazwy, ale chyba nie ma co ukrywać, że Giżycko kojarzy się z żaglami, turystyką i letnim wypoczynkiem" - wyjaśniła PAP Barbara Lemecha z wydziału promocji giżyckiego urzędu miasta.

Region poza wypoczynkiem na żaglówkach oferuje również inne formy aktywnego spędzania czasu: turystykę rowerową czy specjalne łowiska wędkarskie, gdzie na miejscu kucharz przyrządzi złowioną przez wędkarza rybę. W Ostródzie w 2008 r. został otwarty na jeziorze Drwęckim wyciąg dla narciarzy wodnych.

Dużym zainteresowaniem turystów cieszy się turystyka pielgrzymkowa. Z każdym rokiem coraz więcej pielgrzymów przyjeżdża do Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie, jedynego uznane przez kościół Katolicki miejsca objawień Matki Boskiej. Jak podał PAP ks. Jan Brzozowski, ocenia się, że każdego roku do Gietrzwałdu przybywa 500 tys. gości zarówno z kraju, jak i zagranicy, i liczba ta wciąż rośnie. Najliczniejsze są pielgrzymki odpustowe we wrześniu, w rocznicę objawień maryjnych oraz na 15 sierpnia.

Dzięki finansowaniu z pieniędzy unijnych w ciągu kilku lat będą ukończone m.in. takie inwestycje jak: ekomarina w Giżycku, termy warmińskie czyli kompleks basenów z wodami geotermalnymi w Lidzbarku Warmińskim oraz rozbudowa i modernizacja Pól Grunwaldzkich. Powstać mają również ścieżki rowerowe wokół jezior np. na Pojezierzu Ostródzko-Elbląskim, koło Biskupca, Rucianego Nidy czy Pisza.

Turystów odwiedzających Warmię i Mazury może zniechęcać uciążliwy dojazd. Główna droga krajowa nr 16 przecinająca Mazury, na wielu odcinkach jest modernizowana. Najważniejszy 92 kilometrowy odcinek z Mrągowa do Ełku dopiero będzie przebudowywany od 2012 roku. Na razie trasa ta odstrasza kierowców, jest wąska i niebezpieczna. Jak podają drogowcy - ma 380 zakrętów.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com