TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-04-08 - Wrocław: zamiast niedzielnego targowiska będą hotele, biurowce i centra handlowe

Kolej planuje zagospodarowanie swoich wielkich terenów za Dworcem Świebodzkim we Wrocławiu. W miejscu niedzielnego targowiska mają powstać hotele, biurowce, apartamenty oraz centra handlowe.

reklama


Chodzi o teren pomiędzy ulicami: Robotniczą, Braniborską, Tęczową oraz placem Orląt Lwowskich. Przy jego zagospodarowaniu kolej zamierza współpracować z miastem. W poniedziałek porozumienie podpisali Wojciech Adamski - wiceprezydent Wrocławia oraz Paweł Olczyk - prezes PKP SA.

Wkrótce PKP ogłosi konkurs na koncepcję zagospodarowania terenów w obrębie Dworca Świebodzkiego, który ma być rozstrzygnięty do końca bieżącego roku. Na podstawie zwycięskiej koncepcji miasto przygotuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Kiedy powstanie - można będzie przystąpić do budowy. Michał Wrzosek, rzecznik prasowy PKP zaznacza, że pierwszeństwo będą miały inwestycje związane z organizacją Euro 2012, czyli centra handlowe oraz hotele.

Teresa Kalisz, dyrektor Biura Projektów Strategicznych PKP nie ukrywa, że cały teren nie będzie zagospodarowany do 2012 roku: - Chcemy jednak, żeby przynajmniej część projektów została ukończona przed rozpoczęciem Euro. Zależy nam również, aby w tym czasie zakończył się remont dworca i przyległej infrastruktury kolejowej - dodaje. Nowe inwestycje bowiem nie oznaczają likwidacji torów kolejowych. Kalisz zapewnia, że w przyszłości będą mogły po nich jeździć pociągi na Dworzec Świebodzki. Niewykluczone także, że kiedyś będzie z niego korzystała szybka kolej miejska.

Spółka nie będzie sprzedawać atrakcyjnych terenów. - Wolelibyśmy zakładać spółki joint venture albo spółki celowe z przyszłymi inwestorami - zapowiada dyrektorka Kalisz. - A później czerpać długoterminowe zyski ze zrealizowanych wspólnie inwestycji - dodaje.

W związku z tymi planami na pewno usunięte będzie niedzielne targowisko na Dworcu Świebodzkim. - Nie zostanie ono zlikwidowane, ale przeniesione w inne miejsce - zapewnia Kalisz. Miasto najchętniej widziałoby handlarzy na ulicach Gnieźnieńskiej lub Giełdowej. Grzegorz Stopiński, wiceprezes Dolnośląskiego Centrum Rolno-Spożywczego SA przy Giełdowej mówi: - Jesteśmy w stanie przyjąć nawet kilka tysięcy kupców. Cały teren jest utwardzony, ogrodzony oraz monitorowany. Doskonale nadaje się więc na zorganizowanie kiermaszu. Nie wiadomo jednak, czy kupcy będą chcieli się przenieść w miejsce tak odległe od centrum. Na dodatek w przeciwieństwie do darmowego bazaru na tyłach dworca, przy Giełdowej trzeba zapłacić za wstęp. Urzędnicy obiecują za to, że zapewnią sprawną komunikację miejską, która dowiezie wrocławian na teren nowego kiermaszu.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com