TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Wszędobylski i hałaśliwy jak przekupki, barwny jak jarmarczne stragany, ale także dostojny i przyjazny, czyli honorowy obywatel Jarmarku św. Dominika - kogut przebieraniec.
reklama
W tym roku, rolę maskotki jarmarku, powierzono 19-letniemu Krzysztofowi Cichowskiemu z Gdańska. - Jestem idealnym kandydatem na koguta - poinformował kogut. - Wstaję razem z kurami, zaraz skoro świt wydaję okrzyk witający słońce, w moim kurniku jest zawsze porządek, a mój donośny głos jest w stanie zagłuszyć hejnalistę - dodał Krzysiek. Jako brzuchaty kogut, z kolorową grzywą i długim pióropuszem wraz z innymi kogutami przechadzał się ulicami Trójmiasta, aby powiadomić mieszkańców o Jarmarku św. Dominika! Po raz pierwszy, tego roku, na kupieckiej mapie zaistnieje plac Kobzdeja, czyli niewielki parczek, między Basztą Jacek a Targiem Węglowym. Tutaj będą się mieściły trzy ogromne, kolorowe, kogucie lampiony (malowniczy wygląd nadali im: Kayah, Marek Kamiński z żoną Katarzyną i rysownik Wojtek Kołyszko), domek Dominika, rzeźby gdańskich lwiątek, świat gier i rebusomanii i uwielbiana przez wszystkich, słomiana, dwumetrowa maskotka Jarmarku 2005. Pozostałe imprezy przewidziane w programie Jarmarku św. Dominika, odbywać się będą: na Scenie Europejskiej przy Targu Węglowym, Scenie przy Zielonej Bramie na Długim Targu, w pełnej artystów Szafie Gdańskiej przy Długim Targu i Scenie Dominikańskiej na placu Dominikańskim. Jarmarkowi towarzyszyć będzie również, XI Europejski Festiwal Małego Dominika, który wyjątkowo potrwa aż 3 dni. Gwoździem programu dla najmniejszych uczestników w/w imprezy będzie, konkurs piosenki o Nagrodę Bursztynowego Kogucika (uczestnicy będą musieli zaśpiewać lub zatańczyć do muzyki z filmów fabularnych, animowanych i programów TV z lat 80. i 90). Festiwalowi wtórować będzie także barwna parada Traktem Królewskim i Dominikański Festiwal Tańca.
Trójmiasto przygotowało dla turystów wiele dodatkowych atrakcji. Słynne spektakle szekspirowskie z całego świata, warsztaty, koncerty, wystawy, konkursy, spotkania z twórcami i happeningi uliczne, to zapowiedź X Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Jubileuszową edycję uatrakcyjniono o Międzynarodowy Konkurs na Najlepszy Spektakl Szekspirowski, w którym nagrodę przyzna publiczność. Rywalizować będą spektakle m. in. ze Stanów Zjednoczonych, Korei, Niemiec, Islandii, Anglii, Polski, Rosji, Turkmenistanu. Zwolenników muzyki klasycznej czeka również wyśmienita zabawa, gdyż z okiazji 250 urodziny W. A. Mozarta, na inauguracyjnym koncercie "Czar wiedeńskich salonów", zaprezentowane będą, najsłynniejsze arie mistrza, muzyka z wiedeńskich ogródków i wirtuozerska gra na gitarze Walerego Filipowa. Natomiast w Nadbałtyckim Centrum Kultury, odbywają się magiczne koncerty Skandynawów, którzy dostosowali stare wzory muzyki przodków, do wymogów współczesnej kultury masowej.
Przybywając na Jarmark św. Dominika, nie można pominąć rozpoczynającego się w przyszły piątek, VIII Gdańskiego Festiwalu Carillonowego. W repertuarze przewidziano wspaniałą literaturę na carillon, od barokowych kompozycji Jana Sebastiana Bacha, aż po XX-wieczne utwory Artura Rubinsteina. Niezapomnianych wrażeń, z pewnością dostarczy również, III Międzynarodowy Festiwal Gry na Instrumentach Unikatowych, podczas którego będzie można poznać najdziwniejsze instrumenty. Muzycy, pochodzący z Kociewia, zagrają m.in. na fletni pana, czyli najstarszym dętym instrumencie świata (pierwsze wzmianki datuje się na 2500 r. p. n.e.). Festiwalowi towarzyszyć będą dodatkowo występy kabaretowe oraz prezentacje kociewskiego rzemiosła i rękodzieła.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami