TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Turyści mogą już zwiedzać Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce przez trzy dni w tygodniu, cztery godziny dziennie. Będzie otwarty dla turystów do połowy października.
reklama
Turyści będą mogli zobaczyć wnętrza 30 spośród 249 kościołów i cerkwi na co dzień zamknięte lub otwierane tylko na nabożeństwa.
Władze samorządowe Małopolski uznały, że dotychczasowa promocja szlaku oraz jego dostępność jest niewystarczająca. W ciągu kilku lat oznakowanie szlaku zostało uszkodzone w 60%, w dodatku w większości przypadków turyści mogli podziwiać zabytki z zewnątrz, bo w powszednie dni są one zamknięte w obawie przed wandalami i złodziejami.
Władze województwa zleciły Małopolskiej Organizacji Turystycznej realizację projektu "Otwarty Szlak Architektury Drewnianej". Po rozmowach z kościelnymi opiekunami zabytków ustalono, że wybrane obiekty będą otwarte dla turystów.
Wytypowane do zwiedzania obiekty zgrupowano w cztery lokalne trasy. W piątki, soboty i niedziele dostępne są zabytki na trasie pierwszej (Kraków i okolice) oraz czwartej (Nowy Sącz - Gorlice). Obiekty na trasie drugiej (Tarnów i okolice) oraz trzeciej (Podhale) są otwierane w czwartki, piątki i soboty.
W ramach programu przewidziano odtworzenie i poprawienie oznakowania szlaku, zarówno przy samych obiektach, jak i przy drogach na szlaku samochodowym. Przy kościołach i cerkwiach staną tablice w trzech językach z mapką i informacjami. Przygotowano też ulotki i foldery w czterech językach, które od 15 lipca będą one dostępne przy wszystkich obiektach szlaku.
Władze Małopolski wydadzą w tym roku 550 tys. zł, aby przyciągnąć na szlak większą liczbę turystów.
Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce ma ok. 1,5 tys. km długości. Ostatnio powiększył się o 20 obiektów. Obecnie składa się z 249 kościołów i cerkwi. Cztery obiekty położone na tym szlaku znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami