TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-05-28 - Euro 2012 - centra pobytowe zostaną poddane ocenie

W środę, wspólna delegacja spółki PL 2012 i Polskiego Związku Piłki Nożnej przybędzie do centrów pobytowych małopolskich kandydatów podczas mistrzostw Europy 2012.

reklama


Lista, która została wysłana do UEFA zawiera cztery krakowskie obiekty, istniejące już hotele Sympozjum i Crown Piast, a także planowane budynki przy ulicach Kolnej i Opolskiej. Ponadto na liście znalazły się Bochnia, Proszowice i Gdów, które jednak nie zostały nawet poinformowane o zaplanowanych odwiedzinach komisji.

Jak twierdzi Barbara Janik, dyrektorka krakowskiego biura ds. Euro 2012, wcale nie muszą o niej wiedzieć, a delegacja niekoniecznie musi trafić do wymienionych ośrodków.

Burmistrz Bochni, Bogdan Kosturkiewicz, mówi, że miasto nie ma żadnych informacji na temat ewentualnej wizyty, a co za tym idzie nie organizuje żadnych specjalnych powitań. Głównym atutem Bochni jest według niego uchwała intencyjna rady gminy, która ma za zadanie wprowadzanie planów w życie.

Proszowice dowiedziały się o możliwych odwiedzinach gości tzw. własnymi drogami. Jan Makowski, burmistrz tejże miejscowości zapewnia, że powitanie delegacji miało być niespodzianką, a jedyne co mogło by pomieszać mu szyki to fakt, iż z okazji Dnia Dziecka została zorganizowana wielka impreza, a wiadomo, że młodzież lubi czasem nabałaganić. Cała dokumentacja natomiast jest w porządku.

Na czele komisji, która ma w swych planach odwiedziny Małopolski stoi Rafał Rosiejak, pełniący jednocześnie w spółce PL 2012 rolę koordynatora ds. hoteli i zakwaterowania. Jeden z członków trzyosobowej komisji zdradził, że ów wizyta jest w zupełności robocza, a jej zadaniem nie jest komentowanie stanu przygotowań. Ma za to sprawdzić, czy ośrodki spełniają kryteria zadeklarowane przez nie we wnioskach.

UEFA nie ma zbyt łatwych wymogów do spełnienia, ośrodek treningowy musi zawierać jedno boisko o standartowych wymiarach i dwa boczne (jedno musi posiadać nawierzchnię sztuczną), nowoczesną szatnię o powierzchni 100 metrów kwadratowych, pomieszczenie medyczne oraz salę konferencyjną mogącą pomieścić 100 osób. Droga z hotelu do ośrodka nie może zajmować więcej czasu niż dwudziestominutowa podróż autokarem.

Komisja była już w województwach warmińsko - mazurskim, mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim. Oceny tychże ośrodków są oczywiście tajne i nie mają wpływu na decyzję o ewentualnym wykluczeniu z centrum pobytowego z listy 110 ośrodków przesłanej do UEFA. Wiadomo jednakże, że w skrywanym rankingu powstałym dzięki m.in. sejmowej komisji sportu zostało wyróżnionych 65 ośrodków, z Małopolski zaś zabrakło tylko Gdowa. Jak stwierdza członek komisji, nie ma żadnych gwarancji, że centrum wyznaczone przez Polskę spotka się z aprobatą uczestników Euro 2012.

W związku z brakiem miejsc hotelowych w miastach, które podjęły się organizacji mistrzostw, UEFA preferuje ośrodki umiejscowione poza ich granicami. Ostateczne decyzje dotyczące wyboru centrum mają być podejmowane przez menedżerów i przedstawicieli reprezentacji. Tego wymaga federacja.

Wizytacja ośrodków mająca odbyć się w środę nie jest ostatnią. Kandydatów do miana centrum pobytowego podczas Euro 2012 czeka jeszcze nie jedna, przed wakacjami do Małopolski przyjadą jeszcze delegaci UEFA. Centra mają powstać do 2010 roku.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com