TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-07-17 - Teraz równiez kobiety za sterami boeingów!

Pilot większości kojarzy się z przystojnym mężczyzną w mundurze. Ten stereotyp powoli przełamują zasiadające za sterami potężnych maszyn pasażerskich, drobne kobiety. Obecnie w Polsce 13 pań zastąpiło mężczyzn za sterami. LOT ma w swojej kadrze sześć kobiet, pozostałe są zatrudnione w innych liniach.

reklama


Tradycyjnie dziewczyny, które zostają pilotami boeingów, od swoich kolegów po fachu otrzymuję film "Czy leci z nami pilot?". W filmie jest scena, w której kobieta pilotująca maszynę porównuje lot do orgazmu. Ale pani twierdzą, że pilotowanie to dużo lepsze przeżycie. W Polsce podobnie na świecie kobiety stanowią tylko 3 % wszystkich pilotów. Panowie powoli oswajają się z faktem, że kobiety przejmują im boeingi i airbusy. Jednak dla polskich pracowników wież kontrolnych, to nadal nowe zjawisko. Niemcy i Anglicy są przyzwyczajeni i przyjmują to bez emocji, natomiast Włosi są zafascynowani.

Kiedy do samolotu wsiada kobieta pilot, część pasażerów reaguje lękiem. Pani Karolina Wajda macha ręką na powitanie, żeby rozładować atmosferę. W Centralwings pracuje od pół roku. Wcześniej zdobyła licencję pilota turystycznego, potem zawodowego, a następnie ukończyła szkolenie na boeingu 737. Żeby zostać pilotem największych maszyn, trzeba sporo popracować; kilka lat nauki i około tysiąca wylatanych godzin. Pani Karolina kocha swój zawód, i mówi że wznoszenie samolotu i przebijanie chmur, to najcudowniejsze uczucie.

Pani Agnieszka Wojciechowska w liniach lotniczych Skyeurope jest drugim pilotem boeinga 737 700 Next Generation w stopniu pierwszego oficera. W lotnictwie zakochała się, kiedy jako czteroletnia dziewczynka lecąc z rodzicami do USA, weszła do kabiny pilotów. Szkołę pilotażu ukończyła dwa lata temu w Niemczech. Początkowo woziła niemieckie gwiazdy po Europie, ale marzyła żeby przesiąść się na wielkie maszyny (jak jej chłopak), dlatego zrobiła specjalizację na boeinga. Teraz Pani Agnieszka ma za sobą ponad 200 godzin za sterami tej maszyny.

Z reguły grafik układa się tak, żeby pełnić dyżury przez cztery dni, a reszta tygodnia jest wolna. Najlepsi piloci zarabiają około 20 tys. zł. Janusz Centka, dwukrotny mistrz świata i trzykrotny mistrz Europy w szybownictwie, kobiety zalicza właśnie do grona najlepszych.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com