TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-11-15 - W strefie Schengen również trzeba posiadać paszport

Od 21 grudnia Polska wejdzie do strefy Schengen, czyli kontrole graniczne Polacy będą przechodzić tylko na wschodnich granicach kraju. Jednak nie zwalnia to Polaków z obowiązku posiadania przy sobie dokumentów podczas zwiedzania państw z układu Schengen.

reklama


Od 21 grudnia tego roku granicę będzie można przekraczać w każdym miejscu i o dowolnej godzinie. Nie będzie już siatek i ogrodzeń. Jednak granica nie zniknie, nie będzie tylko kontroli dokumentów. Ograniczenia w przemieszczaniu się lub pobycie w bezpośredniej bliskości granicy mogą wynikać z ustaw: prawo o ruchu drogowym, o parkach narodowych lub innych, które określają korzystanie z dróg. Jeśli granica przebiega np. przez Tatrzański Park Narodowy, będzie możną ją przekroczyć tylko w ściśle wyznaczonych miejscach. W sezonie turystycznym będzie ich 11.

O przekraczaniu granicy i pobycie na terytorium innego państwa członkowskiego będą informowały odpowiednie tablice informacyjne, które będą umieszczone w widocznych miejscach.

Przy przekraczaniu granicy Polacy nie będą musieli okazywać dokumentów, jednak powinni je przy sobie posiadać. Obecnie w Polsce nie ma obowiązku noszenia ze sobą dowodów tożsamości, ale w innych krajach unijnych jest inaczej. Posiadany dokument tożsamości pozwoli Polakom udowodnić, że jest się obywatelem państwa należącego do Wspólnoty. Dlatego też przy podróżach zagranicznych nadal powinno się mieć przy sobie paszport lub nowy dowód osobisty. Prawo jazdy, legitymacja szkolna i studencka, zaświadczenie o złożeniu wniosku o wydanie paszportu lub dowodu osobistego, czy świadectwo urodzenia nie są wystarczające.

Dodatkowo Straż Graniczna będzie mogła skontrolować posiadanie dokumentów w dowolnym miejscu Wspólnoty. Ma prawo również sprawdzić samochód i poszukać na przykład narkotyków lub przemycanych towarów. W przypadku braku wymaganych dokumentów, Polacy mogą zostać zmuszeni do przerwania podróży, zawrócenia do kraju, udania się na posterunek policji w celu ustalenia tożsamości, a także mogą zostać obciążeni dotkliwą karą pieniężną.

Nadal będą obowiązywać dotychczasowe limity w przewozie alkoholu i papierosów. Do Austrii, Danii, Finlandii, Niemiec, Szwecji i Wielkiej Brytanii można wwieźć 200 sztuk papierosów (natomiast do pozostałych 800 sztuk) oraz 200 cygar, 10 litrów spirytusu, 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto), 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego) oraz 110 litrów piwa.

Dzieci również nie będą zwolnieni z posiadania dokumentów, takich samych jakie są obecnie wymagane przy przekraczaniu granicy. Obecnie paszporty i dowody osobiste wydawane są już nawet niemowlakom. Wpis dziecka do starego dowodu osobistego nie uprawnia do przekraczania granicy państwa, ani też do jego pobytu poza granicami. Do nowych paszportów już nie wpisuje się dzieci. Stare paszporty, w których były takie wpisy, będą honorowane do czasu ukończenia przez dziecko 16-tego roku życia.

Za podróżowanie z dzieckiem bez wymaganych dla niego dokumentów grożą poważne konsekwencje, włącznie z deportacją do kraju. Podczas kontroli odpowiednie służby ustalą tożsamość dziecka oraz sprawdzą, czy dana osoba ma prawo do podróżowania z nim. Jeżeli okaże się, że nie, wówczas zostanie przekazana polskim władzom.

Na lotniskach stare zasady będą obowiązywały do końca marca. Od kwietnia zostaną tam również zniesione kontrole dokumentów. Odprawy lotnicze będą podzielone na te do krajów należących do strefy Schengen oraz na te spoza nich. Jednak nie oznacza to, że w ogóle nie będzie kontroli. Wymagania dotyczące bezpieczeństwa zostają takie same. Nadal w bagażu podręcznym nie będzie można przewozić napoi, czy ostrych narzędzi.

Litwa podobnie jak Polska staje się również pełnoprawnym członkiem układu Schengen, czyli na granicy polsko-litewskiej również nikną kontrole dokumentów. Jednak w przypadku wjazdu do Rosji będzie potrzebny paszport i wiza.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com