TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-10-09 - Nowi pracownicy obsługi lotnisk będą kształcić się na Politechnice Śląskiej

W styczniu 2008 r. rozpocznie się nabór na pierwsze w Polsce studia dla pracowników obsługi lotnisk, które powstaną przy Politechnice Śląskiej.

reklama


Centrum Szkolenia Kadr Lotnictwa Cywilnego dla Europy Środkowo-Wschodniej zostanie powołane wspólnie przez Politechnikę Śląską, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, które zarządza portem w Pyrzowicach oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego. Umowa zostanie podpisana 15 października w katowickim Urzędzie Marszałkowskim. Patronat nad przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Transportu.

Dotychczas żadna uczelnia w Polsce nie kształciła specjalistów, którzy zajmowaliby się kompleksową obsługą pasażerów: m.in. czuwali nad załadunkiem samolotów, funkcjonowaniem pasów startowych czy pracowali na wieży kontroli lotów (wyjątkiem jest Wojskowa Akademia Techniczna, w której w obsłudze lotnisk kształcą się oficerowie).

Tymczasem z badań przeprowadzonych przez Politechnikę Śląską wynika, w ciągu najbliższych 3-4 lat w Polsce i sąsiednich krajach, m.in. na Litwie oraz Ukrainie potrzeba będzie ok. 20 tys. specjalistów obsługi lotnisk. - Rozbudowuje się prawie każdy regionalny port w kraju. W samych Pyrzowicach, po otwarciu nowego terminalu liczba stanowisk do odprawy pasażerów wzrosła kilkakrotnie. Ktoś musi tam pracować, dlatego rynek ten jeszcze długo będzie chłonął specjalistów - twierdzi prof. Marek Sitarz z Katedry Transportu Politechniki Śląskiej.
Na początku, w styczniu 2008 r. - w śląskim Centrum Szkolenia Kadr Lotnictwa Cywilnego rozpoczną się studia podyplomowe, a potem studia stacjonarne. W wykształcenie przyszłych pracowników obsługi lotnisk zaangażowanych będzie pięć wydziałów: transportu, architektury, informatyki, zarządzania oraz budownictwa, a na każdym z nich będzie można zdobyć inną specjalizację - dodaje prof. Sitarz.

Zajęcia teoretyczne odbywać się będą na Politechnice Śląskiej w Katowicach oraz w Gliwicach. Obowiązkowe praktyki studenci odbywać będą na lotnisku w Pyrzowicach. - Do tej pory pracownicy obsługi naziemnej szkolili się wzajemnie, jednak wraz z rozbudową portu i zwiększeniem liczby pasażerów jest to już niemożliwe. Do pracy muszą przychodzić przygotowani ludzie - tłumaczy Cezary Orzech, rzecznik GTL-u.
Centrum Szkolenia zamierza współpracować z Zespołem Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach, w którym od roku działa policealna szkoła kształcąca techników terminali lotniczych, w której uczy się 30 słuchaczy.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com