TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-11-22 - Co dalej z lotniskiem na Krywlanach?

Odchodzący zarząd województwa podlaskiego nie spieszy się z wysłaniem wniosku o pozwolenie na modernizację lotniska na Krywlanach. Urzędnikom już nie zależy na szybkim załatwieniu najważniejszej sprawy, jaką jest wycinka lasu, otaczającego lotnisko. Przyszłość inwestycji zależy od postawy nowego marszałka.

reklama


Działania obecnego zarządu województwa dawały nadzieję, że lotnisko pasażerskie na Krywlanach w końcu powstanie. Marszałek Janusz Krzyżewski zarezerwował 25 mln zł, aby wyasfaltować do 2007 roku 1420-metrowy pas, wybudować niewielki terminal i wieże nawigacyjne. Krzyżewskiemu udało się też przekonać do inwestycji prezydenta Białegostoku Ryszarda Tura, który podchodził na początku do tego bardzo sceptycznie. Jednak nikt nie przeprowadził rozmów z Lasami Państwowymi na temat wycinki 50 hektarów Lasu Solnickiego, który otacza lotnisko. Zgoda na wyrąb jest konieczna, aby zarząd województwa mógł wystąpić o pozwolenie na budowę.

W lipcu 2004 roku marszałek Krzyżewski zwrócił się do lasów o zgodę na wycinkę oraz obniżenie drzewostanu, aby samoloty mogły bez przeszkód startować i lądować. Miesiąc później lasy odpowiedziały, że nie wyrażają zgody na ingerencję w środowisko. Od tamtej pory urzędnicy nie wysłali już żadnego pisma z prośbą o ponowne rozpatrzenie sprawy. Karol Tylenda, członek zarządu województwa w połowie listopada twierdził, że w kwestii drzew praktycznie wszystko jest już uzgodnione.

Wojciech Skurkiewicz, rzecznik Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych zaznacza - Dziwi mnie, że zarząd województwa przez tyle czasu z nami nie korespondował i nie zajmuje się tą sprawą.

Natomiast Cezary Ołdakowski z departamentu polityki regionalnej uważa, że najpierw miejscy urbaniści powinni uchwalić plan zagospodarowania lotniska, a dopiero potem wrócić do rozmów o wycięcie drzew wokół lotniska.

Lech Wasilewski, specjalista do spraw inwestycji w urzędzie przyznał, że najprawdopodobniej odchodzący zarząd już nic nie będzie robił w tej sprawie. Jednak Wasilewski zapewnia - Ale jedno jest pewne: budowa lotniska ma zostać zakończona w przyszłym roku, chcemy się trzymać terminów.

Urząd Lotnictwa Cywilnego traktuje las jako przeszkodę lotniczą. Jeżeli część drzew wokół Krywlan nie zostanie wycięta, lotnisko nie będzie mogło zostać uruchomione. Natomiast, jeżeli nie będzie zgody lasów, Urząd Miejski nie wyda decyzji środowiskowej, która jest wymaganym załącznikiem do wniosku o pozwolenie na budowę.

Anna Jeżewska z wydziału ochrony środowiska w magistracie podkreśla - Cały czas nie mamy wymaganych dokumentów, by wydać decyzję środowiskową. Nic od Urzędu Marszałkowskiego nie dostaliśmy.

Teraz wszelkie istotne decyzje dotyczące Krywlan zależą tylko od woli politycznej nowego zarządu województwa.

Większość w sejmiku, który ma wybrać nowy zarząd, ma PiS. Natomiast większość nowych radnych PiS, w tym też Karol Tylenda, pochodzi spoza Białegostoku i raczej nie będą starać się o modernizację lotniska na Krywlanach. Jedni radni PO uważają, że lotnisko na Krywlanach jest potrzebne, innym zaś bardziej zależy na budowie regionalnego portu lotniczego w Topolanach, oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów od Białegostoku.

Obecny zarząd zagwarantował w budżecie województwa 8,5 mln zł na ukończenie budowy lotniska w 2007 roku. Jednak nie wiadomo, czy przyszły marszałek wystąpi o pozwolenie na budowę lotniska. Tadeusz Rutkowski, były radny miejski, zwolennik modernizacji Krywlan, liczy na koalicję PO i lewicy w sejmiku. Rutkowski uważa, że tylko wówczas lotnisko na Krywlanach ma szanse powstać.

Rutkowski podkreśla - I w PiS-ie, i w Platformie są ludzie popierający pomysł modernizacji Krywlan. Najkorzystniej byłoby jednak, gdyby PO dogadała się z lewicą. Wszystko teraz w rękach nowego marszałka i nowego zarządu.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com