TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-07-09 - Nie wszyscy aprobują siedem nowych cudów świata

Lista nowych cudów świata, wywołała zadowolenie wśród Brazylijczyków, wzburzenie w Egipcie, rozgoryczenie w Grenadzie, mieszane uczucia we Włoszech oraz votum separatum UNESCO.

reklama


Nowe cuda świata zostały wybrane w drodze głosowania przez internet i za pomocą SMS-ów. Nie ma na niej m.in. egipskich piramid, które są jedynym cudem starożytnego świata, które przetrwało do dziś.

Są za to nowe obiekty - m.in. brazylijska figura Chrystusa Zbawiciela. Rząd brazylijski uważa, iż umiejscowienie na liście wielkiej figury Chrystusa Zbawiciela na liście cudów świta to wynik starań, jakie podjął prezydent Luiz Inacio Lula da Silva. Centrolewicowy prezydent, prosił 188 milionów Brazylijczyków o oddanie głosów na Chrystusa z Corcovado. Posąg ten, to jedyny chrześcijańskim obiekt kultury światowej na liście. Brazylijska minister turystyki, Marta Suplicy nie kryjąc satysfakcji mówiła w niedzielę o nowych możliwościach rozwoju turystyki, które otwierają się przed Rio - znane do tej pory ze swych karnawałów tanecznych.

- Ten konkurs jest bez znaczenia, ponieważ to nie masy (internautów) piszą i oceniają historię - oświadczył szef egipskiego departamentu ochrony zbytków Zahi Hawass, na wieść, że piramidy z Gizy nie znalazły się na liście. Choć burmistrz Rzymu, Walter Veltroni uznał wybór rzymskiego starożytnego Koloseum jako - powód do dumy dla wszystkich Rzymian - oraz uznanie dla - uniwersalnego charakteru symbolu, jakim jest ten starożytny amfiteatr - to przedstawiciele Mediolanu i Wenecji ostro ten wybór skrytykowali. Włoski krytyk sztuki, odpowiedzialny za wydział kultury w mediolańskim zarządzie miejskim, Vittorio Sgarbi, zaproponowanie Koloseum jako jedynego włoskiego obiektu do konkursu, określił jako wielką pomyłkę. - W rezultacie głosujący nie mogli wypowiedzieć się na temat Wenecji, watykańskiej bazyliki Świętego Piotra czy Florencji - oznajmił Sgarbi.

Rozczarowani byli także mieszkańcy hiszpańskiej Grenady (Andaluzja), którzy tłumnie oczekujący przy tebimach podczas fiesty. - Nieumieszczenie na liście zwycięzców Alhambry, dawnej twierdzy mauretańskich kalifów zbudowanej w XIII - XIV wieku w Grenadzie, to stracona okazja uznania za jeden z cudów najcenniejszego na świecie zabytku będącego syntezą kultury arabskiej, żydowskiej i chrześcijańskiej - powiedział burmistrz Granady, Sebastian Perez. - Głosowali na nas czy nie - to bez znaczenia, i tak pozostajemy jednym z cudów świata o 3.600 kilometrów od wybrzeża - powiedział Pedro Edmunds Paoa, burmistrz należącej do Chile Wyspy Wielkanocnej (Rapa Nui), gdzie znajdują się słynne posągi głów.

W odpowiedzi na nowe siedem cudów świata, rzeczniczka UNESCO, Sue Williams przypomniała w niedzielę, iż na liście światowego dziedzictwa kultury znajduje się 851 pozycji - unikatowych pomników, zespołów miejskich, krajobrazów ukształtowanych przez człowieka lub przez samą przyrodę. - UNESCO, która czuwa nad restaurowaniem i ochroną tych budowli i miejsc, ma zupełnie inne cele i kryteria niż organizatorzy konkursu - wyjaśniła Williams. Na nowej liście cudów świata są: Wielki Mur Chiński, ruiny starożytnego miasta Petra w Jordanii, figura Chrystusa Zbawiciela na Corcovado, inkaska twierdza i miasto Machu Picchu w Peru, piramida Chichen Itza zbudowana przez Majów na Półwyspie Jukatan w Meksyku, rzymski amfiteatr Koloseum i pałac- mauzoleum Tadż Mahal, klejnot muzułmańskiej architektury i sztuki w Indiach.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com