TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-10-06 - Niepełnosprawni muszą płacić więcej za zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce?

W poniedziałek, 29 września do Krakowa przyleciała jedna z gwiazd festiwalu filmowego Off Camera i muza Warhola: Holly Woodlawn. Zamierzała zwiedzić kopalnię soli w Wieliczce. Niestety, niepełnosprawni za oglądanie Wieliczki muszą zapłacić 200 złotych więcej. Artystka przyznała - To rozbój w biały dzień. I ostatecznie zrezygnowała z wycieczki - czytamy na łamach Gazety Wyborczej.

reklama


Gosia Magier, opiekunka artystki w Krakowie tłumaczy - W poniedziałek Holly Woodlawn przyleciała do Krakowa, wczoraj chciała zwiedzić kopalnię w Wieliczce, bo tylko tak jej pozwala grafik. Pozostałe dni artystka ma zajęte przygotowaniami do występów, próbami i zobowiązaniami jako gość festiwalu. Problem w tym, że Holly ma kłopoty z kręgosłupem i porusza się na wózku. A za to w kopalni w Wieliczce słono się płaci.

Osoby poruszające się na wózkach Wieliczkę mogą zwiedzać wyłącznie między siódmą, a ósmą rano lub między szóstą, a siódmą wieczorem. Dodatkowo osoba niepełnosprawna nie może zwiedzać kopalni w grupie, ale z przewodnikiem indywidualnym. Bilet na zwiedzanie z przewodnikiem obcojęzycznym kosztuje 64 zł, natomiast przewodnik indywidualny to wydatek w wysokości aż 265 zł.

Sekretariat, który obsługuje gości kopalni zaznacza, że jest to podyktowane bezpieczeństwem zwiedzających. Marek Leśny z działu organizacji ruchu turystycznego tłumaczy - Osoba niepełnosprawna nie jest w stanie pokonać 800 stopni pod ziemią o własnych siłach. Kopalnia jest wciąż czynnym wyrobiskiem i chodzi nam przede wszystkim o względy bezpieczeństwa zwiedzających, a do tego potrzebny jest indywidualny przewodnik, który poświęci swój czas niepełnosprawnej osobie, bo to ona wyznacza tempo.

Leśny dodaje, że jedynym sposobem załatwienia tańszego biletu dla osoby na wózku jest przesłanie pisma do zarządu.

Zarządzający Kopalnią Soli w Wieliczce mogliby zorganizować chociaż raz w miesiącu kilka godzin zwiedzania wyłącznie dla osób niepełnosprawnych. Wówczas koszty zwiedzania uległyby zmniejszeniu. Innym sposobem na tańsze bilety dla niepełnosprawnych jest przeznaczenie małej kwoty (nawet 10 groszy) z każdego sprzedanego biletu na rzecz zwiedzania dla osób niepełnosprawnych. Dzięki temu można byłoby organizować zwiedzanie dla małej grupy osób na wózkach za normalną cenę biletu.



Źródło: TTG Polska

Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com