TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2009-03-03 - Kraków - inscenizacje historyczno-kulturalne przyciągną turystów?

Paweł Bystrowski, krakowski radny PO chce, aby do Krakowa przyjeżdżali turyści, zainteresowani organizowanymi tu inscenizacjami historyczno-kulturalnymi. Projekt "Złoty wiek - wielkie wydarzenia" zakłada utworzenie nowych atrakcji turystycznych, które oparte będą na wydarzeniach historycznych z XV-XVII wieku oraz produktach regionalnych. Ma to przyczynić się do wzrostu ruchu turystycznego w Krakowie.

reklama


Według Bystrowskiego - XV, XVI i XVII wiek to najpiękniejsze czasy w krakowskiej kulturze. Tłumaczy - Stąd też mój pomysł na promocję produktów związanych z tym właśnie okresem. Na przykład obwarzanek krakowski, którego historia wywodzi się od podatków nałożonych przez króla na piekarzy, albo pączek, który przywędrował do Krakowa za sprawą wypraw wojennych Jana III Sobieskiego. Te przedmioty mają wartość, jeśli są dobrze opowiedziane. Wtedy nabiorą wartości marketingowej.

Projekt miał zacząć się od promocji pączków, obwarzanków i miodów pitnych, a efektem końcowym miały być wielkie spektakle kulturalno-historyczne. Bystrowski zaznacza - Na przykład inscenizacja wjazdu królowej Bony do Krakowa, czy uroczyste zjazdy królów z rycerstwem. To były piękne widowiska. Teraz jednak musimy je mocno obudować komercją, czyli promocją i sprzedażą tych właśnie regionalnych produktów.

Do współpracy przy tym projekcie radny zamierza zaprosić specjalistów z branży turystycznej, hotelarskiej i restauratorskiej oraz historyków i przewodników. Liczy również na wsparcie instytucji kultury, dlatego też na zaplanowaną 27 marca konferencję zaprosił dyrektorów Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Narodowego w Krakowie i Starego Teatru.

Projekt znajduje się w fazie początkowej. Dlatego też nie znany jest jeszcze jego ostateczny budżet. Część kosztów mieliby pokryć sponsorzy, a pozostałą część finansowałoby miasto.

"Złoty wiek - wielkie wydarzenia" nie jest pierwszym tego typu pomysłem Bystrowskiego. W minionym roku radny zasłynął za sprawą Victorii Wiedeńskiej, imprezy upamiętniającej 325. rocznicę odsieczy wiedeńskiej. Podobnie jak "Złoty wiek" miała być skierowana głównie do turystów. Jednak okazało się, że była ona dla nich niezrozumiała. Skrytykowano ją również za zbyt wysoki budżet. Miasto wydało na nią blisko 3 mln zł.

Jednak Bystrowski nie zraził się niepowodzeniem z ubiegłego roku. Wyznał - Człowiek uczy się na błędach. Tym razem musimy przeprowadzić badania wśród turystów i zapytać, czy takie produkty skłoniłyby ich do przyjazdu do naszego miasta.

Pozostali radni PO nie pochwalają pomysłu Bystrowskiego. Jerzy Fedorowicz junior, przewodniczący komisji kultury w radzie miasta przyznał - To jakieś kuriozum. Kolejna inicjatywa oderwana zupełnie od rzeczywistości. Myślę, że sprawy promocji i turystyki powinniśmy pozostawić fachowcom, bo radni nie są specjalistami w tej dziedzinie i znów pół miasta będzie się z nas śmiało.

Pomysł krytykuje też opozycja. Bolesław Kosior, przewodniczący klubu PiS w radzie miasta wyznał - Współczuję krakowskiej Platformie Obywatelskiej jej kilku młodych radnych, którzy są nadproduktywni. Dziś, w dobie kryzysu, każdą złotówkę powinniśmy trzy razy obrócić w rękach, zanim ją wydamy. Musimy wspierać zagrożone miejsca pracy i ludzi, a nie wymyślać kolejne jubileusze i imprezy.

Nowym projektem nie zachwycił się również pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw kultury. Filip Berkowicz przyznał - Myślałem, że gdzieś są granice ośmieszania miasta, ale muszę przyznać, że radny Bystrowski po raz kolejny nas zaskoczył.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com