TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2024-02-12 - Jak ubezpieczają się wyjeżdżający na ferie?

30% Polaków wyjedzie podczas tegorocznych ferii. Urlopowicze dzielą się na tych, którzy zorganizują wyjazd samodzielnie oraz tych, którzy chętniej skorzystają z usług organizatorów turystyki. 11% zwróci się do biura, by wykupić wycieczkę za granicę, a 4% wesprze się tour operatorem organizującym wycieczki po Polsce - wynika z badania Wienera.

reklama


Jak ubezpieczają się Polacy, którzy organizują wyjazdy samodzielnie, oraz na co w ofertach ubezpieczeń dostępnych w biurach podróży najczęściej zwracają uwagę, analizuje ekspertka firmy ubezpieczeniowej Wiener. Z badania wynika, że więcej niż co trzeci Polak uważa za kluczowe ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Dla porównania w 2023 roku było to 31%. Na liście priorytetów są również dodatkowe formy ubezpieczenia - 27% badanych wykupiło polisę OC (odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym), co jest wzrostem o 6 pp. rok do roku, 21% zadba o ubezpieczenie kosztów transportu w razie wypadku lub choroby, a 20% wykupi na planowany wyjazd na ferie ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą.

Co więcej, dla 18% badanych ważny jest assistance, który zapewnia pomoc w nagłych wypadkach (np. pomoc tłumacza). Respondenci decydują się także na ubezpieczenie bagażu (12%) oraz sprzętu turystycznego (7%). 10% rozważa ubezpieczenie rezygnacji z wyjazdu. 36% Polaków nie wykupiło lub nie wykupi żadnego ubezpieczenia przed zimowym wyjazdem.

Zauważamy rosnące zainteresowanie klientów ubezpieczeniem kosztów rezygnacji, przede wszystkim ze względu na liczbę powodów, z jakich można anulować swój wyjazd. Przygotowaliśmy listę 20 powodów rezygnacji, które obejmuje nasza polisa. Nagłe zachorowanie (w tym na COVID-19), kontuzja, kradzież dokumentów czy wypadek komunikacyjny to tylko niektóre z nieprzewidzianych sytuacji, które mogą zepsuć nawet najlepiej zaplanowany wyjazd. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży to rozwiązanie, które może pomóc w takich przypadkach tłumaczy ekspertka Wienera Małgorzata Jakuta.

Wybór oferty biura podróży to preferowana opcja dla osób myślących o dłuższym, najczęściej zagranicznym wyjeździe, którego nie chcą organizować na własną rękę. W badaniu przeprowadzonym w styczniu przez Wienera respondenci, którzy planują skorzystać z usług biura podróży lub innego organizatora turystyki przy planowaniu zimowego wyjazdu, ocenili, co jest dla nich ważne przy zakupie ubezpieczeń.

Z danych Wienera wynika, że oferta ubezpieczeń organizatorów turystyki ma znaczenie dla 91% osób. Ankietowani szczególnie zwracają uwagę na ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą (58% vs 42% w 2023 r.), ubezpieczenie NNW (44% vs 33% w 2023 r.) oraz ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu (33% vs 24% w 2023 r.). Tuż za podium znajduje się ubezpieczenie kosztów transportu w razie wypadku lub choroby - jest to ważny aspekt dla 31% (vs 22% w 2023 r.).

Polacy ubezpieczają także bagaże (24%) oraz sprzęt turystyczny (11%). Chętniej korzystają z OC (24% vs 19% w 2023 r.) oraz assistance (18%). 36% bierze pod uwagę sumę ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą.

Suma i zakres polisy powinny być decydującym aspektem przy wyborze ubezpieczenia. To szczególnie istotne, gdyż niska suma może nie wystarczyć w przypadku poważnego zachorowania. Wybierając kwotę ubezpieczenia, warto również sprawdzić, ile wynoszą przykładowe koszty hospitalizacji w danym kraju. Przykładowo w Austrii czy Czechach interwencja ratowników górskich i transport z miejsca zdarzenia do szpitala są w 100% odpłatne, a koszt użycia helikoptera w akcji ratowniczej to ok. 5 tys. zł za godzinę. W razie takiej sytuacji nasz zimowy wyjazd może okazać się znacznie droższy, niż planowaliśmy. Dlatego zawsze warto podejść do wyboru ubezpieczenia rozważnie inie kierować się przy jego wyborze wyłącznie ceną wskazuje Małgorzata Jakuta, menedżerka zespołu ubezpieczeń turystycznych w Wienerze.

Dla 38% badanych przy wyborze ubezpieczenia kluczowa jest oferowana cena. Z kolei dla 9% respondentów oferta ubezpieczeń w ogóle nie ma znaczenia. Badanie przeprowadzone na paneluAriadnaw dniach 12-15 stycznia 2024 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1042 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com